Yaşam

Sapyoseksüel Nedir?

Sapyoseksüellik günümüz yüzyılında ortaya çıkan bir özelliktir. Bir insanının dış görüntüsünden ziyade zekasına odaklanan insanlar için kullanılır.

Sapyoseksüellik günümüz yüzyılında ortaya çıkan bir özelliktir. Bir insanının dış görüntüsünden ziyade zekasına odaklanan insanlar için kullanılır. Bu tür kişiler fiziki herhangi bir özellikten değil zeka seviyesi, kültür seviyesi ve özgüven gibi özelliklerden hoşlanırlar.

Sapyoseksüel Nedir?

Sapyoseksüel, 21. yüzyılda ortaya çıkan ve yayılmaya başlayan bir terimdir. Latince de “sapien” akıllı ve zeki anlamlarına gelen ve “Sexual” cinsel anlamlarına gelen kelimelerinden türetilmiştir. Bir kişinin karşısında ki insanı fiziksel görünüşünden daha çok zihinsel ve zeka kriterlerine göre beğenmesi anlamına gelir. 2017 yılında Batı Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda 18-35 yaş arasındaki kişilerin %8’inin sapyoseksüel oldukları saptanmıştır.

Sapyoseksüeller, bir kişinin yakışıklı veya güzel olmasından değil zeka seviyesinden etkilenirler. Bunun için sapyoseksüelleri etkilemenin tek yolu ortalama bir zekanın üzerinde olunmasıdır. Fikir alışverişi yapmayı seven bu kişiler karşısında ki insanların özgüvenlerini ve bilgi birikimlerini görmek isterler.

Saptoseksüellerin Ortak Özellikleri

  • Aptallığa dayanamamaları
  • Zekice yapılmış esprileri beğenmeleri
  • Kolay beğenmemeleri
  • Öz güvenli olmaları
  • Ayrıntıcı olmak
  • Mükemmeliyetçilik

Mutlu Olduğunuzda Salgılanan Hormonlar

En Çok Okunan Kişisel Gelişim Kitapları

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu