Yaşam

Ağaçlar – Hermann Hesse

Hermann Karl Hesse, 2 Temmuz 1877 yılında doğmuştur. İsviçreli olan Hesse, 20. yüzyılın Nobel Edebiyat Ödüllü en önemli yazarlarından biridir.

Hermann Karl Hesse, 2 Temmuz 1877 yılında doğmuştur. İsviçreli olan Hesse, 20. yüzyılın Nobel Edebiyat Ödüllü en önemli yazarlarından biridir. Roman, öykü, deneme ve şiirler yazmıştır. Hermann Hesse’nin kitaplarından biri olan Ağaçlar…

Ağaçlar – Hermann Hesse 

“Üzgün olduğumuzda ve hayata katlanamadığımızda bir ağaç şöyle konuşabilir bizimle: Sus! Bak bana! Yaşamak kolay değil, yaşamak zor değil. Bunlar çocuksu düşünceler. Bırak konuşsun içindeki Tanrı, o zaman susacaklar. Yolun seni anandan ve yurdundan uzaklaştırdığı için endişelisin. Ama attığın her adım, her yeni gün seni anana yaklaştırır. Orası ya da şurası değildir yurdun. Yurt ya içindedir ya da hiçbir yerde.
Yollara düşme özlemiyle kederlenir yüreğim, akşamları rüzgârda uğuldayan ağaçları duyduğumda. Sessizce, uzun uzun dinlerseniz, bu özlemin esası da anlamı da çıkar ortaya. Sanıldığı gibi acıdan kaçıp gitme arzusu değildir bu. Yurda, ananın belleğine, hayatın yeni kıssalarına duyulan özlemdir. Eve götürür insanı. Her yol eve götürür, her adım doğumdur, her adım ölümdür, her mezar anadır.
Böyle uğuldar ağaç, çocuksu düşüncelerimizden ürktüğümüz akşam vakitlerinde. […] Ağaçları dinlemeyi öğrenen, ağaç olmayı arzulamaz artık. Kendisi dışında başka bir şey olmayı arzulamaz. Yurt budur. Mutluluk budur.”

Marilyn Monroe’nun Kitaplığında Neler Vardı?

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu