Yaşam

Japon Temizlik Sanatı “Oosouji”

Oosouji yeni yıl geleneği olarak 28 Aralık’da gerçekleştirilmeye başlanan Japonların geleneksel temizliğidir. Yeni yıla temiz girme düşüncesiyle yapılan Japonların Oosouji bahar temizliği geleneği neden ve nasıl yapılır gelin hep birlikte öğrenelim.

Japon Temizlik Sanatı “Oosouji”

Oosouji genel olarak yeni bir yıla girmeden önce yapılan bir temizliktir. İnsanların aileleriyle birlikte yaşadıkları evleri, öğrencilerin okullarını ve çalışanların iş yerlerini temizledikleri bir gelenektir. Oosouji evde yaşayan aile fertlerinin hepsinin katılımıyla yapılan bir bahar temizliğidir. Oosouji temizliği günlük yapılan temizlik gibi değil daha çok detaya girilen bir temizlik türüdür. Toz almak, pencereleri silmek, çarşafları değiştirmek, eski kıyafetleri ayırmak hatta sadece maddi değil manevi olarak da eski kötü anılar veya eski problemlerden de kurtulmanın yolu olarak görülür.

Oosoujinin yeni yıla temiz girmeyi amaçlamasının yanında bir de toshigami’yi (shinto tanrısı) karşılamak için de yapılan bir temizliktir.

Oosouji Temizliği Yapım Aşamaları

  • Oosouji temizliğine evin tepesinden başlamak gerekir. İlk olarak tavanın tozu temizlenir ve duvarlar silinir. Mobilyaların tozu alınıp yerler süpürülüp silinir.
  • Odaya girince temizlik saat yönüne doğru yapılmalı. Temizliğe saat yönünden başlayıp eski düzensizliği temizleyerek odadan çıkılmalıdır.
  • Kullanılmayan, sevmediğiniz veya artık kullanmak istemediğiniz eşyaları bir araya toplayarak yardıma ihtiyacı olanlara verebilirsiniz.
  • Evdeki bütün leke bulunan eşyaları temizleyin hiç bir lekenin kalmamasına dikkat edin.
  • Bir çöp kutusu yaparak evdeki bütün çöpleri oraya biriktirip ev temizlendikten sonra direk evden çıkarın.

Şövalye Unvanına Sahip “Kraliyet Muhafızı Penguen”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu