Kişisel BakımOrdan Burdan

Cilt Bakımında Yeni Akım Ferulik Asit! Ferulik Asit Nedir?

Ferulik asit, organik bir bileşik olan bir hidroksisinnamik asittir ve son dönemlerde cilt bakımının vazgeçilmezleri haline geldi. Peki ferulik asit nedir?

Çok etkili bir antioksidan olan Ferulik Asit bit bazlıdır. Cilt bakım rutinlerinin bilinmeyen kahramanı olan ferulik asit, göz kremlerinden, cilt serumlarına ve kremlere kadar çok sayıda yaşlanma karşıtı cilt bakım ürününde bulunmaktadır. Peki cilt bakımında yeni bir akım haline gelen ferulik asit nedir? Ne işe yarar?

Cilt Bakımında Yeni Akım Ferulik Asit! Ferulik Asit Nedir?

Cildimiz de kimi zaman yanlış bakım yüzünden kimi zamanda dış etkenler sayesinde ince çizgi ve kuruluk gibi problemlere sebep oluyor ve buna karşı olarak antioksidanlar birçok cilt problemine karşı savaşırlar. Cildinizin etrafındaki bariyerleri daha güçlü hale getiren birçok farklı antioksidanlar vardır. Bunlardan bazıları cildimizin nem oranını dengeleyen C-Vitaminin ve E-Vitaminidir. Bu antioksidanlara ek olarak uzun süredir aramıza olan fakat yeni fark edilen ferulik asit, uzun bir süredir cilt bakım ürünlerinde yer alıyor. İçinde bulunduğu ürünlerin daha etkili olmasını sağlayan sessiz kahraman ferulik asit cilt bakımında nasıl kullanılıyor?

Ferulik Asit Nedir?

Pirinç, yulaf, elma ve portakal gibi bitki bazlı antioksidanların hücrelerinde bulunan ferulik asit, cildinizi oksidatif strese karşı koruyor. Serbest radikaller, zamanla cildin bozulmasına, ince çizgilere, kırışıklıklara yol açabiliyor. Ferulik asit, ise serbest radikallerden cildimizi arındırmaya, güneş ışınlarından gelen UV radyasyonunun etkisini azaltmaya yarayan bir antioksidandır.

Ferulik Asidin Cilde Faydaları? 

Cildinizi çevreden gelen zararlara ve erken yaşlanma gibi problemlere karşı koruyan ferulik asidin faydaları genelde antioksidan özelliklerinden geliyor. Ferulik asit aynı zamanda ince çizgi, koyu halkalar gibi şikayetlerin çözümü olarak da kullanılıyor. Ferulik asit, cildinizin sıkılığını koruyarak daha ışıltılı ve eşit bir görünüm kazandırıyor.

Ferulik Asit Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Özellikle tonik ve serumlarda tercih eden Ferulik asit, tıpkı antioksidan C-Vitaminleri ve güneş kremi gibi günlük kullanıma uygundur. SPF içerikli kremlerin altında oldukça güçlü bir şekilde çalışan ferulik asit, UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkanı güçlendirirken, ferulik asit içerikli ürünleri C ve E-Vitamini gibi antioksidanlar ile birlikte kullanırsanız etkisini daha da artırabilirsiniz. Ferulik asit ile ayrılmaz bir ikili olan C-Vitamininin, ömrü ferulik asit ile daha çok uzatılabiliyor. Birlikte kullanıldığında ciltteki kalıcılık artarken ferulik asit ve C-Vitamini ikilisi ışıltılı ve genç bir görünüm için büyülü bir formül etkisi yaratıyor.

Not: Ferulik asidin bazı formları yulaftan elde edildiği için alerjileriniz varsa bu konuda dikkatli olunması tavsiye edilir.

Ferulik Asit Hangi Ciltlere Uygundur?

Her cilt tipine uyum sağlayan ferulik asit, daha çok kuru ve normal cilt tiplerine tercih ediliyor.

Cilt Bakım Rutininizde Mutlaka Uygulamanız Gereken Pratik Öneriler

Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu