Yaşam

Evde Bakılması En Kolay 8 Bitki

Girdikleri her ortama kolayca uyum sağlayabilen evde kolayca bakabileceğiniz yetiştirmesi en kolay 8 çiçek.

Evde Bakılması En Kolay 8 Çiçek

1. Orkide

Pembe, beyaz, mavi, sarı ve daha bir çok renkleriyle her zaman sonsuz huzur veren Orkide, şıklığı ile saksı çiçekleri arasında en popüler olanlardandır. Orkide bakımında en önemli püf noktası aldığı ışık ve yeterli miktarda sulamadır. Direk güneş ışığı almayan, cama yakın yerlere konulması ve haftada 2 defa bir su bardağı ölçüsünde su verilmesi gerekir.

Doğru orkide bakımı hakkında daha fazla bilgi için: Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ? Tıklayınız…

2. Guzmania

Bakımı oldukça kolay olan Guzmania, pembe, kırmızı, turuncu tonlu güzel çiçeği ile evinize renk katacak çok güzel bir saksı çiçeğidir. Yarı gölge veya hafif güneşli ortamları seven Guzmania, ilkbahardan yaz sonuna kadar oda sıcaklığında bekletilmiş su ile 2 günde bir sulanmalıdır. Kışın ise haftada 2 güne düşürülmelidir. Torf toprak ile doldurulan saksıda mutlaka sulama payı bırakılmalıdır.

3. Dracena Massengena

Ev ve iş ortmlarının en ideal bitkisi olan Dracena Massengena, yarı gölge bir ortamda haftada bir saksı açısı değiştirilerek muhafaza edilmelidir. Yapraklarının sağlıklı bir şekilde korunması için rüzgardan korunmalıdır. Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

4. Dieffenbachia

İri uzun yapraklı en kolay bakımlı ev bitkilerinden olan Dieffenbachia, güneş seven bir bitkidir. Işık gören yapraklarını ona doğru uzatan Dieffenbachia, haftada bir kez çevirmek gerekmektedir. Ayrıca rüzgar akımında bırakılmaması gereken bitkinin yaprakları başka nesnelerle çarpışmamalıdır. Yazın hafta 2 kışın ise haftada 1 gün sulanması gerekmektedir.

5. Yucca

Girdiği her ortama uyum sağlayabilen Yucca tropikal bir salon bitkisidir. Diğer salon bitkileri gibi rüzgarsız, ışık alabilen yerlerde bakılmalıdır. Ancak Yucca bitkisi güneşe direkt maruz kalmayacağı bölgeleri sever. Çürüyen yaprakları makas yardımı ile koparılmalı ve haftada bir bitkinin yönü değiştirilmelidir.

6. Kraton

Evinizin en karanlık bölgeleri için en doğru salon çiçeğidir. Direkt olarak güneş ışığı istemeyen Kraton alternatif ışık kaynaklarından da beslenebilir. Kış aylarında haftada 1 kere, yaz aylarında ise haftada 2 kere aynı ölçü ile sulanmalıdır. Toprağın nemini kontrol ederek sulama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

7. Schefflera

Evde bakıma en müsait bir süs bitkisi olan Schefflera, direkt güneş ışığı almayan hatta karanlık olan bölgelerinde yetiştirebileceğiniz, bit bitkidir. Yılda bir defa yapılacak vitamin ve mineral desteği ile uzun yıllar size arkadaşlık edecek bir salon bitkisidir.

8. Spathiphyllum (Barış Çiçeği)

Spathiphyllyum, uzun yeşil yapraklı, beyaz çiçekli bir zambak türüdür. Bakımı kolay olan Spathiphyllyum, çok hassas bir bitkidir. Bahar aylarında çiçek açan Spathiphyllyum, yüksek sıcaklığı da soğuğu da pek sevmeyen bir bitkidir. Toprak tam kurumadan sulama yapılmalıdır çünkü Spathiphyllyum suyu sever. Çiçeklenmesini istediğiniz zaman bitkinizi yılda 2 defa hem güneşsiz hem de susuz bırakmanız gerekmektedir. toprak tamamen kurudukça sulamalı toprağı dinlendirmelisiniz.

Kışın Evde Çiçek Bakımı Nasıl Olur?

Çiçeklerdeki Böceklere Doğal Çözümler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu