Kişisel BakımOrdan Burdan

Yüzünüz İçin İdeal Dudak Şeklini Biliyor Musunuz?

Dudak kontürü ile dudaklarınıza sadece dolgunluk değil aynı zamanda yepyeni bir ruh kazandırın…

Tüm güzellik trendlerine inat, ideal olarak tanımlanan dudaklar çoğu zaman değişmez. Modanın, akımların ötesinde olan ideal dudak tanımı tanrıçaların zarifçe kıvrılmış dolgun dudaklarında saklıdır.

Herkesin ideal dudaklara sahip olmasa da modern uygulamalarla istediği görüntüye kavuşabileceğini söyleyebiliriz. Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Ergül Keskin, ideal dudak şekillerini anlatıyor.

Yüzünüz İçin İdeal Dudak Şeklini Biliyor Musunuz?

Moda Olanı Değil, Yüzünüze Uygun Olanı Seçin

İdeal dudak şeklinin belirlenmesindeki en önemli kriter, dudağın yüz şekliyle olan uyumudur. Yüz şeklinin yuvarlak, oval ya da kalp olması, çene ve elmacık kemiklerinin spesifik özellikleri ideal dudak şeklini belirlemede yol gösterici parametrelerdir. Bu parametreleri gözetmeden yapılan, ideal olanı değil popüler olanı ön plana alan dudaklar, hem estetik açıdan güzel bir algı yaratmaz hem de yapay bir görünüme sebep olur.

https://youtu.be/cQS25wUAMkU

Üst ve Alt Dudak İlişkisi İyi Ayarlanmalıdır

Güzelliğin en önemli temsilcileri arasında yer alan dudaklar her zaman, çekicilik unsuru olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple dudakların dolgunlaştırılması ve istenilen forma kavuşturulması için ilgili birçok estetik uygulama söz konusudur.

Bunların başında gelen dudak kontürü, dudakları dolgu maddesi kullanmaksızın dolgunlaştırır. Dudak şeklini uygun hale getirir, dudak hattını belirginleştirir. Bu noktada ideal olan görüntüyü yakalayabilmek içinse dudak kontürü yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı oranlar vardır. Örneğin alt dudağın üst dudağa oranla daha dolgun olması gerekir. Bu şekilde hem altın oran sağlanmış olur hem de yüz çok daha çekici bir hal alır.

Eros yayına renkli bir dokunuş…

Dudağı dolgunlaştırarak dudak kontürünün ortaya çıkmasını sağlayan kıvrımlı hatta eros yayı denir. Kimi kişilerde bu kıvrım daha belirginken kimilerinde eros yayı çizgisi daha hatsızdır. Bu konuda ideal olan daha narin ve yumuşak kıvrımlı olmasıdır. Ayrıca bu hat içeri doğru değil dışa doğru kıvrılmalı, hafif çıkık bir görünüm yaratmalıdır.

Her ne kadar bu konuda estetik işlemler yapılsa da bu yöntemlere başvurmak istemeyen kadınlar için dudak kontürü pratik bir alternatif sunar. Eros yayını belirginleştiren dudak kontürü, bahsedilen kriterlere uygun bir hat çizer.

İdeal Dudak Rengi, Cilt Alt Tonuyla İlgilidir

Dudak rengi, zamanla eski canlılığını yitirir ve daha soluk bir tona dönüşebilir. Zamanın yanı sıra birçok dış etken ve sağlık problemi de dudak renginin istenilen canlılıkta olmasını engelleyebilir. Dudak renklendirmede kozmetik ürünler kullanılsa da kalıcı olmayışı ve sürekli tazeleme ihtiyacı, bu sorun için kesin bir çözüm getirmez.

Bu noktada devreye giren kontür, dudağın ihtiyacı olan tazeliğini tekrar kazandırarak, hem dudakların hem de yüzün daha canlı görünmesini sağlar. Dudak kontürü sırasında renk seçimi yaparken cildin alt tonuna dikkat edilmelidir. Sıcak ve soğuk alt tonuna sahip kişiler için kontür uzmanının da yardımıyla bir renk tercihi yapılmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak;

  • Dudak hattı, abartıdan uzak ve doğal olmalı,
  • Dudaklar, hayali bir çizgi olarak kabul edilen ve burun ucundan çene ucuna çizilen hizanın gerisinde kalmalı,
  • Dudak şekli simetrik olmalı.

Ev Yapımı Peelingler

Kişisel Bakım Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu