Ordan Burdan

Kanuni Sultan Süleyman’ın “Tasasız Kızı” Raziye Sultan Kimdir?

Eşini çok genç yaşta kaybetmiş ve mal varlıklarını satıp fakirlere dağıttığı için Tasasız Raziye olarak anılan Raziye Sultan Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman’ın sadece 1 kızı olduğu, onun da Mihrimah Sultan olduğu zannedilir. Ancak gerçek bu değildir. Kanuni’nin 7 kızı vardır ve bebek yaşta ölen 4 kızı haricinde yetişkinlik çağına kadar yaşayan kızları; Fatma Sultan, Mihrimah Sultan ve Tasasız Raziye olarak da nam salan Raziye Sultan’dır. Raziye Sultan, ‘Tasasız Raziye’ unvanı sebebiyle ablaları Fatma Sultan ve Mihrimah Sultan’dan hep ayrıldı.

Eşini çok genç yaşta kaybetmiş ve mal varlıklarını satıp fakirlere dağıttığı için Tasasız Raziye olarak anılmıştır. Eşinin vefatıyla birlikte Amasya’da abisi Şehzade Mustafa’nın sancağında yaşamaya başladığı bilinir.

Raziye Sultan veya Raziye Hanım Sultan Osmanlı Padişahı I. Süleyman kızıdır. Tasasız Raziye olarak da bilinir. Kabri Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi Yahya Efendi Türbesi’nde yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın “Tasasız Kızı” Raziye Sultan

Raziye Sultan veya Raziye Hanım Sultan Osmanlı Padişahı I. Süleyman kızıdır. Annesi Mahidevran Sultan’dır. Doğum tarihi 1525, İstanbul olup, vefatı ise 1570, İstanbuldur. Raziye Sultan, Mahidevran Sultan’ın en küçük kızı ve aynı zamanda en küçük çocuğuydu. 

Raziye Sultan’ın doğumunun, annesinin daha geri planda durup Hürrem’in gözde olmaya başladığı dönemlere denk geldiği yine kaynaklarda yer alan diğer bilgilerdendir.

Tasasız denmesine sebep olarak 2 farklı neden gösterilmektedir. Bunlardan ilki, ablası Mihrimah’ın aksine saray ve harem işlerine karışmayıp kendisini sadece yardım ve hayır işlerine adamış olmasıdır. Amasya’da ve Konya’da fakirlere ve kimsesiz çocuklara, büyük bir servet harcadığı bilinendir.

Bir diğer neden olaraksa, abisi Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra annesiyle Bursa’ya yerleşmesi ve burada geçen sürede hiçbir şeye dahil olmayıp kendisini yalnızca abisinin matemine bırakması hatta evlenmeyi kabul etmemesi gösterilir. Halkın onun için bu nedenle, tasasız dediği de belirtilir.

Raziye Sultan’ın bir kez evlendiği, eşinin vefat ettiği ve kendisinin de annesinin yanında henüz 31 yaşındayken vefat ettiği ve bunun sebebinin ağabeyi Şehzade Mustafa’nın ölümüne dayanamamış olması gösterilir. Hiç çocuğu olmadığı bilinir.

Payitaht Abdülhamid “Cemile Sultan” Kimdir?

Payitaht Abdülhamid Seniha Sultan Kimdir? Tarihte Seniha Sultan Kimdir?

Fatih Sultan Mehmed Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu