Dizi / FilmYaşam

Payitaht Abdülhamid “Cemile Sultan” Kimdir?

Osmanlı padişahı Abdülmecid’in kızı olan Cemile Sultan 17 Ağustos 1843, İstanbul'da dünyaya gelmiş, 26 Şubat 1915, İstanbul'da vefat etmiştir.

TRT 1‘in dizisi Payitaht “Abdülhamid” 4. sezonu merakla beklenirken yeni sezonda diziye dahil olan isimlerde açıklanmaya başlandı. Yeni sezonda Abdülmecid’in kızı Cemile Sultan diziye dahil olacak. Cemile Sultan’ı canlandıracak isim ise Devrim Yakut.

ES Film’in yapımcılığını üstlendiği Payitaht Abdülhamid’in kadrosuna yapılan iki transferi Birsen Altuntaş sosyal medyadan duyurdu. “4. Sezonu merakla beklenen dizinin ekibine Devrim Yakut Cemile Sultan olarak Alp Akar da Nureddin Efendi rolüyle katıldı”.

“Cemile Sultan” Kimdir?

Padişah Abdülmecit’in 37 çocuğundan biri olarak 1843 yılında Beylerbeyi Sarayı’nda dünyaya geldi. Annesi, Düzdidil Kadınefendi idi. Annesini üç yaşında iken kaybetti.Abdülhamid Efendi’yi de büyüten Piristû Kadın Efendi tarafından yetiştirildi.

Babası, bir Bakanlar Kurulu kararı çıkartarak 1856 yılında Cemile Sultan ve bir diğer kızı Münire Sultan için Fındıklı’da Çifte Saraylar’ın yapımını başlattı. Cemile Sultan, 1858 yılında Fethi Ahmet Paşa’nın oğlu Damat Mahmud Celaleddin Paşa ile nişanlandı. Paşa, vezirlik rütbesi ile Meclis-i Vâlâ üyesi oldu ve iki ay sonra düğünleri yapıldı. Çift önce kendileri için kiralanan Emirgan’daki Mısırlı İsmail Paşa Yalısı’na, inşaatı tamamlandıktan sonra Fındıklı’da Abdülmecid’in yaptırdığı sarayına yerleşti. Mahmut Paşa ile evliliğinden altı çocuk sahibi oldu.

1861’de babasının ölümü üzerine Osmanlı tahtına amcası Abdülaziz çıktı. Eşi, Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi ile sonuçlanan 1876 hükümet darbesinde yer aldı. Abdülaziz’den sonra tahta ağabeylerinden Murat, onun 93 gün süren kısa saltanatının ardından da bir diğer ağabeyi Abdülhamid çıktı.

Abdülhamid tahta çıktığı günlerde, iki yaşındaki oğlu Besim’i kaybetmiş olan Cemile Sultan adına Kandilli’de iskele yanındaki Sahil Sarayı’nı satın aldı. Cemile Sultan 1884’e kadar Abdülhamid’in hediye ettiği sarayda yaşadı. Eşi, 1881’deki Yıldız Mahkemesi’nde Abdülaziz’i öldürmek suçuyla yargılanıp idama mahkûm edilenler arasındaydı. II. Abdülhamid, bu mahkeme kararı üzerine Cemile Sultan’la eşinin nikahını iptal etti.

Damat Mahmud Celaleddin Paşa, cezası hapse çevrilmiş bir vaziyette olmak üzere Mithat Paşa ile birlikte Taif’e sürgün edilip bundan 3 yıl sonra da muhafızlar tarafından öldürüldü. Kocasının ölümünden sonra sarayını oğlu Celalettin’e devreden Cemile Sultan, Erenköy’de bir köşke taşındı.

Abdülhamid ile uzun bir dargınlık döneminden sonra barıştı, Yıldız Sarayı’na ziyaretlere gidip gelmeye başladı. Bir saray ziyaretinden köşküne dönüşünde hastalandı ve uzun süre yatalak kaldı. 7 Şubat 1915’te hayatını kaybetti. Sultan Abdülmecid’in Türbesi yanındaki küçük hazireye gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu