Ordan BurdanYaşam

“Ayurveda” Oku (Sağlık, mutluluk ve zindelik için aradığın her şey doğada var)

Beslenmenin kadim felsefesi Ayurveda hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yaşam şeklini değiştirmek istiyorsan Ulli Allmendinger kaleme aldığı Ayurveda kitabını mutlaka okumalısın.

Hindistan’ın Vedik kültüründen gelen ve 5,000 senelik bir tarihe sahip olan Ayurveda dünyadaki en eski doğal tedavi sistemlerinden birisidir.

Ayurveda, sadece hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan bir sistem olmayıp, aynı zamanda her birimizin kendi sağlık dengesini bulması ve korumasında yol gösteren bir hayat bilimi olarak da düşünülmelidir (ayu= hayat, veda= bilim). Adeta bir yaşam kılavuzu gibi bizlere günlük ve mevsimsel beslenme, egsersiz ve davranış rutinlerimizi hatırlatır bu hayat bilimi. Gerçek sağlığın hastalığın yokluğu değil, iç (vücud – zihin) ve dış (doğa) dünyamızın dinamik bir dengesi olduğunu gösterir bizlere.

Ayurveda’ya göre insanlar ve doğa arasında çok temel bir ilişki mevcuttur. Hem insan hem de doğa eter, hava, ateş, su, ve toprak olmak üzere ‘beş element’en oluşur. Her ikisi de hareket, dönüşüm, ve yapı olarak sınıflandırılan üç asıl ilke ile yönetilir. Sanskrit’te doşaadı verilen bu ilkeler vücutta Vata (eter ve hava), Pitta (ateş ve su), ve Kapha (toprak ve su) olarak bilinir. Bu doşalar her birimizin kendine özgü fiziksel ve zihinsel bünyesinin temelini oluşturur.

Ayurveda’daki bünye kavramı bizlere psiko-fizyolojik bir harita gibi hem kuvvetlerimizi hem de zorluklarımızı gösterir ve kendi benliğimiz ile barışık olabilmemiz için en uygun olan beslenme ve hayat tarzı seçimlerini yapmamızda yardımcı olur. Aslında her birimizin içinde üç doşa da vardır, fakat çoğumuz için bir veya iki  doşa ağır basar.

Ayurveda’nın en önemli hedeflerinden biri kişinin ideal dengesini bulmaktır. Bu hedef doğrultusunda insanın dengesizlikleri saptanıp bunların tekrar dengeye getirilmesi için beslenme, bitkisel takviye, masaj, mevsimsel detoks programları gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bunun dışında yoga ve meditasyon da dengenin yeniden oluşturulmasını, iyileşmenin teşvik edilmesini, ve sağlıklı uzun bir ömürü ulaşılabilir ve mümkün kılar.

“Ayurveda” Oku (Sağlık, mutluluk ve zindelik için aradığın her şey doğada var)

Beslenmenin kadim felsefesi Ayurveda ile doğru beslen, genç kal, uzun yaşa!
Ayurvedik beslenme ve bitki uzmanı Ulli Allmendinger yazdı.

Bu kitapla:

• Vücut tipinize ve mevsimlere göre beslenmeyi
• Besinleri eşleştirmeyi
• Toksinlerden nasıl arınacağınızı ve
• Ayurvedik yemekleri nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz…

Ulli Allmendinger Hakkında

Ayurvedik beslenme danışmanı Ulli Allmendinger, aynı zamanda detoks uzmanı, fitoterapist ve Ayurveda eğitmenidir. Yemek pişirmeye olan tutkusuyla beraber Uzak Doğu Şifa Sanatları ve enerji çalışmaları ile de ilgilenmektedir.

Ayurveda öğrenimini 2003 yılından beri Amerika ve Hindistan’da, Dr. Robert Svoboda ve Dr. Vasant Lad gibi dünyacı ünlü öğretmenler ile sürdürmüştür. Ulli, New Mexico’daki Ayurveda Enstitüsü’nde Dr. Lad’ın iki senelik tam zamanlı programını bitirmesinin yanında, Ayurvedik Bilimler üzerine yüksek lisans öğretimini de Florida’da, Uluslarasın Vedik Hindu Üniversitesi (IVHU)’da tamamlamıştır.

Kadın sağlığı Ulli’nin çok yakından ilgilendiği bir konudur. Ulli, her yaşta kadına hormonal denge ve doğurganlık konularında destek olur ve yol gösterir. Aynı zamanda doğum sonrası lohusalık dönemi, anne ve çocuk için doğum sonrası bakım, kişisel diyet, bitkisel formülasyonlar ve çeşitli vücut terapilerini kapsayan, doğum sonrası AyurDoula lisansı sahibidir.

Batı’nın bilimsel bitkisel tedavi sistemi ile Ayurveda ve Çin tıbbının geleneksel tedavilerini birleştiren dünyaca ünlü bitkisel tedavi uzmanı ve yazar Karta Purkh Singh Khalsa ile fitoterapi üzerine çalışmıştır.

Ulli, New York’ta başarılı bir gazetecilik hayatını geride bırakmış olmasına rağmen, düzenli olarak çeşitli uluslararası dergilerde Ayurveda ilgili makaleler yazmaktadır. İlk Türkçe kitabi olan Ayurveda, 2017’de Doğan Yayıncılıktan tarafından basılmıştır.

Halen Türkiye’de yaşamakta olan Ulli, kişisel danışmanlık, Ayurveda workshopları ve eğitimlerinin yanısıra Türkiye ve Avrupa’da kendi alanında çeşitli inzivalar düzenlemektir. Advayta Yoga merkezinde yer alan Wellness Center’in direktörü ve yine aynı merkezde yer alan Türkiye’nin ilk Ayurvedik restoranı NoBO’nun kurucu ortadır.

Ayurveda Beslenme Nedir? (Beden Tipine Göre Beslen)

TÜBİTAK’ın Bilim Teknik Ve Bilim Çocuk Dergisini Dijital Okuyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu