Ordan BurdanSağlık

Hamileyken Regl Olunur mu?

Normal şartlarda hamilelikte adet görmek mümkün değil. Çünkü gebelikle beraber rahim, embriyoyu algılar ve içeride gerçekleşen hormonal mekanizmayı devre dışı ederek adet döngüsünü sona erdirir.

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil çünkü cevabı kadından kadına değişkenlik gösterir. Pek çok kadın, en son adetini görür ve ardından yumurtlaması ile birlikte hamile kalarak adet olmaya son verir.

Bazı kadınlarda ise bu durum tam aksi şekilde gerçekleşir. Yani özetle bir kadın yumurtlaması gerçekleşip hamile kaldıktan sonra da adet olmaya devam edebilir. Yine de hamileyken adet olmak istisnai bir durumdur. Hamilelikte adet olmak dendiğinde, her ay düzenli olarak yaşanan regli düşünmeyin. Dikkat! Bu, bir nevi kanama olarak kabul edilir!

Hamileyken adet görmek denildiğinde bir anne adayının her ay regl olması beklenmez. Bu durum aslında kanama adı altında bir komplikasyon şeklinde değerlendirilir. Gebelikte kanama hamileliğin herhangi bir döneminde pek çok sebepten olabilir ve bunu adetle karıştırmamak gerekir.

Hamileyken Regl Olunur mu?

Birçok kadın, hamile oldukları halde hamilelik ile alakalı yaşadıkları kanamaları regl olarak algılayarak hamileliklerinin farkına varamayabilirler. Bu kanamalar implantasyon yani yerleşme kanamasıdüşük tehlikesi kanamasıservikal enfeksiyonyara-lezyon ile ilgili olan kanamalarplasentanın yerleşimi ile ilgili olan kanamalar gibidir.

Bu tarz kanamalar yaşayan kadınlar, adet görmeye devam ettikleri ve dolayısıyla hamile olmadıklarını düşündükleri için gerçekleri ancak karınlarındaki büyümeyi ve bebeğin hareketlerini fark ettiklerinde anlayabiliyorlar.

Halk arasında “üstüne görme”veya “üste görme” olarak ifade edilen bu durumdaki kanamanın yapısı, düzenli görülen adet kanamasından farklıdır. Hamilelik döneminde yaşanan kanama, beklenen günde ve her zamanki renginde olmayıp, önceki adetlere göre farklıdır. Bunun yanında hamile olunan dönemde yaşanan kanamalar, miktar olarak da geçmişteki kanamalara benzemez.

Dikkatli olan kadınlar iki kanama arasındaki farkı gözlerinden kaçırmazlar. Dolayısıyla da şüphelendiğiniz bir durum ile karşılaşır, normal zamankinden farklı şekilde adet gördüğünüzü düşünürseniz hamilelik testi yaptırmanız gerekir.

Test yaptırmayacaksanız da bir jinekoloğa muayene olmanızda fayda olacaktır. Geciken her adet ve normalin dışındaki kanamalar hamilelik ihtimali taşıyor olabileceğinden ötürü, böyle bir durumla karşılaşmanız halinde test yapmak ya da bir jinekoloğa görünmek doğru olacaktır.

Kısacası yaşanan her kanama adet kanaması demek değildir. Hamilelikte de bazı nedenlerden ötürü kanamalar meydana gelebilir.

Tek farkla; hamilelikte görülen kanamalar adet kanaması değildir. Diğer yandan hamile olmayan kadınlarda görülen her kanamanın da adet kanaması olmadığını unutmamak gerekir.

Emzirirken Hamile Kalmak Sütü Bozar Mı?

Alt Karın Kası İçin En Etkili Egzersizler

Öğretmen Konusu Nedir? Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu