Ordan Burdan

Arslanbek Sultanbekov Kimdir?

Nogay Marşı ile Türk dünyasında adını duyurmuş, Nogay Türk'ü halk müziği sanatçısı, ozanı.

Nogay Marşı olan “Dombra” şarkısı ile ünlenen sanatçı Arslanbek Sultanbekov, Türkler Geliyor” isimli yeni bestesi ile yeniden başarısını kanıtladı.

Mehmet Bozdağ’ın senaryosunu kaleme alıp yapımcılığını üstlendiği, yönetmen koltuğunda Kamil Aydın’ın oturduğu Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, film müziği de Arslanbek Sultanbekov’a ait. Fatih Sultan Mehmet’in Akıncılarının hikayesinin anlatıldığı, Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı film müziği de yayında.

Arslanbek Sultanbekov – Türkler Geliyor Şarkı Sözleri

Arslanbek Sultanbekov Kimdir?

Eski Sovyetler Birliği sınırları içersinde bulunan Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Erkin-Halk kasabasında doğdu. 1983 yılında liseyi tamamladı. 1985 yılına kadar Arhangelsk vilayetinde askerlik görevini yerine getirdi.

“Cumhuriyetin En Güzel Sesi”

1985 yılında müzik okulundan klasik gitar ihtisasını alarak mezun oldu. 1989 yılında Nogay müzik grubunu oluşturarak Nogay Keşeler (Nogay Geceler) adında ilk CD’sini çıkardı. Aynı yılda Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde düzenlenen Bardov Festivali’nde birinciliği elde etti. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Milli Sanatçısı ve 1994 yılında “Cumhuriyetin En Güzel Sesi” unvanını aldı. Orta asırlarda yaşamış Nogay şairlerle ilgili çalışmalar yürüterek Şalkiyiz Tilenşi Ulı, Asan Kaygılı, Kaztuvgan Süyüniş Ulı ve Dosmambet Azavlı gibi şairlerin beyitlerine besteler yaptı. 1997 yılında St. Peterburg’da “Nogay El” adlı ikinci CD’sini çıkardı. Bu CD’nin aranjmanını Ali Bey Asakayev yaptı. Yine 1997 yılında Moskova’da düzenlenen Türk Halkları Festivaline katıldı. Aslanbek’in şarkısı “Festival Şarkısı” namını kazandı.

2004 yılından bu yana Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da yaşayan Arslanbek Sultanbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Orkestrasında görev aldı. 2005 yılında, II. Dünya Savaşının bitmesinin 60. yıl dönümü nedeni ile yapılan ‘vatansever şarkıları beste yarışmasında’ iki ödül kazandı. 2008 yılında Kazakistan’da “Aşşı Su” (Acı Su) isimli cd’sini çıkardı. Evli, bir oğlu ve müzikle ilgilenen bir kızı vardır.

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı 2. Fragman Yayında!

“50 m2” Netflix Türkiye’den İlk Komedi Dizisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu