Ordan BurdanSeyahat

Atlantik Okyanusunda Bir Camii “2. Hasan Camii”

Rüya üzerine inşa edilen 2. Hasan cami dünyanın en büyük ikinci cami özelliği taşıyor.

Fas’ın en büyük şehirlerinden biri olan Kazablanka’da bulunan dünyanın en büyük camileri arasında gösterilen 2. Hasan caminin en önemli özeliği ise Kral 2. Hasan’ın isteği üzerine Atlantik Okyanusu’nun üzerine inşa edilmesidir.

Rüya üzerine yapılan Cami

Fas’ın Beyaz şehri Kazablanka. Atlas Okyanusu’nun sınırında bulunan bu şehir Fas’ın en büyük şehridir. Okyanus kıyısında Kazablanka’nın en önemli yapısı Hasan 2 Camii, Mekke’den sonra dünyanın en büyük camisi konumunda. Fas’ta büyük etkisi olan Kral 2. Hasan’ın bir rüyası üzerine yapımına başlanan bu muhteşem cami, kralın rüyasına uygun şekilde İslâm’ın simgesi olarak, 4’te 3’ü Atlantik Okyanusu’nun üzerine inşa edilmiş. 1980 yılında yapımına başlanan cami, sekiz yılda tamamlanmış. Caminin minaresi tam 200 metre yüksekliğinde. Aynı anda 100 bin kişinin namaz kılabildiği ve çok ince bir işçiliğin ürünü olan Hasan 2. Camii’nin üzeri açılabilir konumda inşa edilmiş. İki katlı cami Fas’ın karakteristik özelliklerini barındırıyor. Yapımı on üç yılda tamamlanan cami tabiî sahilde değil, sun’î platform üzerinde inşa edilmiş ve tam anlamıyla suyun üstünde duruyor. Caminin zemini yüksek mukavemetli camdan yapılmıştır, böylece ziyaretçilerin okyanusun dalgalarını ve sualtı sakinlerini görebilme imkânı oluyor.

2. Hasan’ın Cami Yapımına Dair İsteğini Şöyle İfade Eder

“Suyun üzerinde bir cami yaptırmak istiyorum, çünkü Allah’ın tahtı su üstündedir. ([Kuran-ı Kerim, Hud Suresi, 7.Ayet] O’nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur.)Bu nedenle, oraya ibadet etmeye gelenler, Yaratıcı’nın toprak üzerindeki büyüklüğünü görenler, O’nun gökyüzü ve okyanustaki büyüklüğünü de tahayyül edebilir.”

Geleneksel Fas mimarisine uygun şekilde yapılan cami, bir kısmı deniz doldurularak oluşturulan 12 hektarlık bir alana kurulmuştur.  yayılmaktadır.200 metre yüksekliğe ve 25 metre genişliğe sahip minareden Mekke’ye doğru 30 km uzağa kadar görülebilen lazer ışığı yayılmaktadır. Kuzey Afrika ve Endülüs’te görmeye alışık olduğumuz kare ebatlı ve kuleyi andıran minarelerden esinlenerek yapılan minareyi şehrin pek çok yerinden görmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu