Ordan BurdanSağlık

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Hamilelikte halsizlik sorunu yaşayan kadınlarımıza anneysen.com'un hamileyken halsizlik problemlerine iyi gelecek 10 çözümünü derledik.

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Gebelikle birlikte vücudundaki hormon seviyesi ciddi bir şekilde yükselir, daha fazla kan üretirsin, kalp atışların hızlanır, kan şekerin düşer ve metabolizman enerji yakarken fazla mesai yapar. Tüm bunlar da halsizleşmene sebep olur. Ayrıca gebeliğinin son dönemlerinde yaşadığın birtakım doğum korkuları da psikolojinde değişimler yaratabilir, tüm bunlar halsizliği tetikler.

Hamilelikte Halsizlik Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte halsizlik problemi gebeliğinin ilk trimester’iyle birlikte başlar. Bebeğinin, kendisine hayat sistemi olan plasentayı yapmaya çalışması ilk trimester’in sonuna kadar devam eder. Gebeliğin üçüncü trimester’inde iyice büyüyen karnının yaptığı ağırlık ve doğum ile ilgili endişe verici düşüncelerin sebebiyle hamileliğin son ayında da halsizlik hissin artabilir.

O halde hamilelikte halsizliğe ne iyi gelir, şimdi bunlardan bahsedelim!

1. Bol Sıvı Almaya Dikkat Et

Hamilelikte halsizlik probleminin en önemli nedenlerinden biri, vücudunun susuz kalması. Buna da az su içmen yol açar. Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmalar da dehidrasyona neden olabilir. Her gün 2 litre su tüketmeye özen göstererek vücudunun susuz kalmasını engelleyebilirsin.

2. Dinlenmeye Daha Fazla Zaman Ayır

Günün sonunda bitkin mi düşüyorsun? Akşamları dışarı çıkmak yerine rahatına bak, dinlenmek için geceyi beklemek zorunda değilsin. Çalışan bir anne adayıysan iş yerinde kestirmen mümkün olmayabilir. O zaman da molaları ve öğle tatillerini ayaklarını yüksek bir yere uzatarak dinlendirebilirsin.

3. Düzenli Beslen

Enerjini yüksek tutmak için beslenmene çok dikkat etmelisin. Her gün yeterince kalori almaya, protein, karbonhidrat ve protein bakımından zengin yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelisin. Çünkü bu, sana uzun süreli enerji sağlar. Doktorunun önerdiği vitaminler varsa bunları da mutlaka düzenli kullanmaya çalış.

4. Demir Açısından Zengin Gıdalarla Beslenmeye Çalış

Hamilelikte kan hacminde artış meydana gelir. Bu nedenle vücudunun daha çok kan hücresi ve dolayısıyla demir üretmesi gerekir. Hamilelikte aşırı halsizlik probleminin nedenlerinden biri, demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Anemi aynı zamanda hamilelikte halsizlik ve çarpıntı problemlerini bir arada yaşamana yol açabilir.

Eğer hamilelikte yorgunluktan ciddi derecede şikayetçiysen mutlaka bir kan testi yaptırmalısın. Yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kuru yemişler ve kuru baklagiller demir bakımından önemli kaynaklar. Bol bol tüketmeye çalış.

5. Sık Sık Yemek Ye

Günde 6 öğün şeklinde beslenme, hamilelikte halsizlik problemine karşı iyi gelir. Kan şekerini belli bir düzeyde tutmak sana istikrarlı bir enerji sağlar. Bu nedenle öğün atlamamaya dikkat et, sık sık atıştır. Sana uzun süreli enerji verecek sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsin.

6. Şeker Alımını Azalt

Kafein ve şeker ani enerji düşüşünün en iyi yolu gibi görünebilir ancak durum aslında böyle değil. Şekerli gıdalar seni bir süreliğine diriltebilir ama kan şekerindeki hızlı yükselmenin ardından kendini eskisinden de bitkin hissedebilirsin. Bu nedenle halsizliğine iyi gelir düşüncesiyle şeker tüketimini artırma.

7. Uykunu İyi Al

Söylememize gerek bile yok ama yine de gece 1 saat fazla uyumanın sabaha daha dinlenmiş olmana faydası kaçınılmaz. Geceleri uzun saatler TV izlemeyerek, erken yatarak ve eşinden kahvaltıyı hazırlamasını rica ederek biraz daha dinç uyanmak için kendine fırsatlar yaratmaya çalışabilirsin. Ancak uyuma konusunda aşırıya da kaçma. Çok fazla uyumak hamilelikte halsizlik sorununu artırabilir.

8. Egzersiz Yap

Gün içinde kendini yormadan mümkün olduğunca hareket etmeye çalış. Ufak yürüyüşler, hamile egzersizleri ya da yoga gibi aktiviteler halsizlikle mücadelene yardımcı olur. Koltuğa uzanıp yatma fikri her ne kadar cazip gelse de çok fazla dinlenmek ve yeterince egzersiz yapmamak gebelikte halsizlik hissini artırabilir. Egzersizlerde aşırıya kaçmamaya dikkat et tabii.

9. Başkalarının Seni Şımartmasına İzin Ver

Birazcık hamileliğinin tadını çıkarmandan kimseye zarar gelmez. Annen, kayınvaliden ve kardeşlerin seni ziyarete geldiğinde evini temizleme ve işlerine yardımcı olma tekliflerini kabul edebilirsin.

Alışverişe çıkan arkadaşlarından senin için de birkaç gerekli eşya almasını rica edebilirsin. Bu şekilde senin de kendini bir yürüyüş yapmak için dışarı sürükleyecek enerjin kalabilir.

10. Nazlan

Eğer ilk kez bebek bekliyorsan bu günlerin tadını çıkarmaya bak. Yeterince dinlenmen, evini pırıl pırıl tutmaktan da şahane yemek masaları kurmanda da önemli. Bırak bulaşıklar beklesin, yemek masasının altında toz topaklar olsun. Kaytarmaya çok alışık bir insan değilsen bunu üzerinde denemek için de iyi bir fırsat!

“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” 2. Fragman Yayında!

Siyanür Nedir? Etkileri Nelerdir?

Rüyada Baklava Yediğini Görmek Ne Anlama Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu