Seyahat

Etrafını Yalçın Kayaların Sardığı Serin ve Dingin Sularıyla Şahinkaya Kanyonu

Karadeniz bölgemizin güzide şehirlerinden Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan bu görkemli doğa harikası Türkiyemizin cennet köşelerinden Şahinkaya Kanyonu.

Etrafını yalçın kayaların sardığı serin ve dingin sularıyla bu gördüğünüz büyüleyici manzara her ne kadar Vikingler dizisini andırsada burası Türkiyemizin cennet köşelerinden Şahinkaya Kanyonu

Karadeniz bölgemizin güzide şehirlerinden Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan bu görkemli doğa harikası yerli ve yabancı turistlerin yeni yeni keşfetmeye başladığı bir seyahat rotası haline gelmiş durumda. Mevsimlerin kattığı renklerle bezenen Şahinkaya Kanyonu aynı zamanda doğa fotoğrafı tutkunlarının da vazgeçilmezi.

Vezirköprü ilçe merkezine 20 kilometre mesafede ki kanyon 3.250 metre uzunluğuyla Türkiyenin en büyük ikinci su kanyonu unvanına sahip ve yer yer 100 metre derinliğe ulaşıyor. Kanyonu oluşturan kireçtaşı kayalarında ise pek çok doğal mağara bulunuyor. Alanın ana bitki örtüsünü kızılçam ve meşe oluşturuyor. Zeytin, akçakesme, ardıç, süpürge çalısı, menengiç, yabani nar, diğer ağaççık ve çalı grupları da alanda mevcut. Kanyon sınırları içerisinde; karaca, kurt, tilki, sincap, porsuk, yaban kedisi, su samuru, sülün, üveyik, şahin, kaya kartalı ve saka gibi hayvan türleri de tespit edilmiş.

Turizmi canlandırmak ve dünyaca tanınır hale getirmek için Şahinkaya Kanyonu ve çevresi 2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edildi. Doğa yürüyüşleri, kano, tekne turu, sportif olta balıkçılığı, su altı dalış, yamaç paraşütü, yüksekten atlama, ve çadır kampları gibi aktivitelerle özellikle maceraperestleri kendisine çekmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu