Kişisel Bakım

Saçları Besleyen Ve Parlaklık Kazandıran “Avokadolu Saç Maskesi”

Son günlerde sıklıkla kullanılan avokado maskesi saçlarda mucizevi etkiler yaratabiliyor.

Avokado sadece beslenme amaçlı değil bakım içinde kullanılırken harika etkiler yaratır. Avakado E ve B6 minerallari ile zengin ayrıca proteinler, aminoaistler, magnezyum, folik asit, bakır ve yüksek oranda demir içerir. Bu vitamin ve minerallerden zengin besin ile saçlarınızın sağlığını koruyabilir. Aynı zaman da saçlarınıza esneklik ve parlaklık katabilirsiniz.

Avokadonun Saça Faydaları

1. Saçları Nemlendirir

Yüksek ısıda fön, kimyasal içeren saç ürünleri, çevre kirliliği ve güneş derken, birçoğumuz kuru, hasar görmüş ve zayıflamış saçlardan şikâyet ederiz. Avokado ise kuru saçlar açısından bir süper kahraman sayılır.

Avokado, saçların en çok ihtiyaç duyduğu A, E, C ve B6 vitaminleri açısından son derece zengindir. Ayrıca içindeki doymamış yağlar saçların hem köklerine hem tellerine nüfuz eder; nemlendirir, besler ve güçlendirir. Antioksidanlar ise saç derisini serbest radikallerden temizler. Avokado böylece kuru saçları kökten uca nemlendirir.

Saç Uzamasını Hızlandırır

Bir ‘süper besin’ olan avokado ise saçların hızlı uzaması için ihtiyaç duyulan hemen her şeye sahiptir: E vitamini, saç derisindeki muhtemel hasarı onararak uzamayı yavaşlatan sorunları ortadan kaldırır. B vitamini saç uzamasını hızlandırır. Avokadonun içindeki yağ ve mineraller de bu vitaminlerle birleşerek saç hücrelerini besler, kökleri ve telleri güçlendirir. Saç uzaması için avokado yemek de, dışarıdan maskesini sürmek de işe yarar. Özellikle de yumurta ile kullanıldığında mucizevi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kepeği Önler

Kepek, saç derisindeki ölü deri dokularının pul pul dökülmesidir. Kuruluk, aşırı yağlanma veya enfeksiyonun yanı sıra stres ve yanlış şampuan kullanmak gibi nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Kaşıntıya, kötü bir görüntüye ve kızarıklığa yol açar. Bu arada saç derisi ihtiyaç duyduğu nemi yeniden kazanmak için normalden fazla miktarda sebum üretir; bu durum da saç köklerini tıkayarak mantar hastalıklarına bile yol açabilir.

Avokado, işte bu kısır döngüyü kırmak açısından en büyük yardımcınız olacaktır. Saç derisini tekrar sağlıklı hale getirerek kepeği ortadan kaldıracaktır.

Saçları Parlatır ve Canlandırır

Saçlarınızın parlaklığını neden kaybettiğini hiç merak ettiniz mi? Ya da ışıl ışıl olmayan saçların sadece parlaklığını değil, aynı zamanda esnekliğini ve yumuşaklığını da kaybettiğini fark ettiniz mi?

Saç telleri üç tabakadan oluşur. Diğer iki katmanı korumakla görevli olan en dışarıdaki kutikül tabakasının sağlıklı olması, saçların parlaklığı ile doğrudan ilgilidir. Sağlıklı saçlarda kutikül sımsıkı ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir; bu sayede ışığı olduğu gibi yansıtır ve saçları parlak gösterir. Sağlıksız bir kutikülün ise yüzeyinde, genelde şampuan reklamlarında büyütülmüş halini gördüğümüz o pürüzler vardır. İşte bu pürüzler, ışığın olduğu gibi yansıtılmamasına ve saçların parlamamasına yol açar.

Avokadolu Saç Maskesi

İlgili resim

Malzemeler;

  • 1 adet olgunlaşmış avakado
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yumurta
  • 1,2 dama biberiye yağı

Yapılışı;

  • Avakadoyu püre haline getirin.
  • Diğer malzemeleri ekleyerek saçınıza uygulayın.
  • Bir bone ile saçınızı kapatın.
  • 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Uyku Pozisyonunuz Kişiliğinizi Yansıtır! Uyku Pozisyonları Ve Anlamları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu