Ordan BurdanYaşam

Ekose Nedir?

Kıyafetten ev tekstiline kadar geniş bir kullanma alanına sahip olan ekose nedir?

Uzun yıllardır dolaplarımızın baş tacı olan ekose kumaş, hemen her dönemde kendine yer bulmuştur. Her yıl için uygun bir ekose kumaşlı kıyafet bulunabilir ve hatta her dolabın olmazsa olmazı bir gömlek vardır. Üstelik her tarz giyime uygun bir ekose kumaşlı kıyafet bulunmaktadır. Bir kumaş deseni olan ekose, yıllardır var olduğu için o kadar benimsenmiştir ki sanki saten gibi bir kumaş tipi olarak görülmeye başlanmıştır.

Ekose kumaş deseni, İskoçya ve Fransa kökenlidir. İskoç etekleri ise en ünlü ekose parçalardır. Ceketlerde, eteklerde, gömleklerde ve kabanlarda sıklıkla kullanılan ekose deseni, istenen her parçada kullanılabilir. Her ne kadar pilili eteklerler akıllara gelse de günümüzde düz ve midi eteklerde de görülebiliyor. Hatta büstiyerlerden pantolonlara kadar her tip kıyafette ekose desen kullanılıyor.

Ekose Kumaş Nedir?

Çeşitli renklerde olma özelliğine sahip olan ekose kumaşlar (tartan), en çok yumuşak dokuları ile dikkat çekerler. Temel olarak dikey ve yatay çizgilerin bir araya gelerek oluşturduğu kareli desenler ekose olarak adlandırılır. Kökeninin ise İskoçya ve Fransa‘dan geldiği biliniyor.

Kıyafetlerde kullanılması kadar koltuk ve kanepe kaplaması olarak da tercih edilen ekose kumaşın kullanım alanları oldukça geniştir. Ancak genelde bayan kıyafetlerinde tercih edilen ekose, etek, şal ve gömlek tasarımlarında kullanılmaktadır. Sade ve rahat olunmak istenen günlerde ekose kumaştan dikilmiş bir kıyafet rahatlıkla tercih edilebilir. Bu sizi hem modern hem de günlük yaşamın havasını yaşattığından, rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Geçmiş dönemlerin kıyafet modasında önemli bir yere sahip olan ve geçmişin günümüze taşıdığı en güzel kumaşlardan biri olan ekose, kareli görünümü ile birçok kıyafette oldukça şık durmaktadır. Özellikle bayanlar için etek modellerinde tercih edilen ekose kumaş, erkek ve kadın pantolon modellerinin de oldukça tarz durmasın sağlamaktadır. Yazlık ve kışlık ekose kumaş çeşitleri sayesinde her mevsim, birçok kişinin üzerinde ekose görmek mümkündür.

Diğer renk ve kumaşlarla uyumlu olmasından dolayı, kombin kolaylığı sağlama özelliğine sahiptir. Tartan ismiyle de anılan ekose kumaş kare desenli bir yapıda olduğundan düz renkli parçalarla şık durmaktadır. Ekose kumaş üzerine farklı desenli bir kıyafet giyilmesi, göz yoran, karmaşık bir kombin yapılmasını sağlar. Bu yüzden daha sade parçalarla tercih edilmelidir. Modern görünümü sayesinde yıllardır modası geçmeyen ve pek çok tekstil ürününe şıklık kazandıran bir kumaştır.

Ekose Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Tekstil ürünlerinin pek çoğuna desen veren ekose kumaş, kıyafetten ev tekstiline kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kırmızı, lacivert ve kahverengi gibi tonları ile birçok evin ve kıyafetin vazgeçilmezi olan ekose kumaşlar, kullanıldığı yerlerin uyumlu görüntü oluşturması ile dikkat çekiyor. Bu nedenle kadın erkek fark etmeksizin kıyafetlerin her türlüsü için ekose kumaş oldukça yerinde bir tercihtir.

Modern görünümlü birçok koltuk takımında ekose desenlerini görmek mümkündür. Elbise, kaban modelleri, nevresim takımları ve koltuk desenlerinde ekose kumaş sıklıkla kullanılmakta ve de oldukça göz alıcı durmaktadır. Ev tekstilinde ekosenin her hali keyif verse de, ekose kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Ekose Kumaş Nasıl Kombinlenir?

Sevgili Geçmiş 1. Bölüm İzle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu