Kişisel BakımOrdan Burdan

Fondöten Fırçası Nasıl Kullanılır?

Fondöteni ne ile ve nasıl uyguladığınız konusu güzel bir cilt için gerekli olan şeylerin başında geliyor.

Fondöteninizi parmak uçlarınızla, makyaj süngeri ya da fondöten fırçasıyla dağıtıyor olabilirsiniz. Hangi yöntemin daha doğru ve daha iyi sonuç vereceğini söylemek zor. Genellikle hangi yönteme alıştıysanız onu kullanmaya devam ediyorsunuzdur. Parmaklarınızı kullanarak ya da bir sünger yardımıyla uygulama yapıyorsanız fondöten fırçasına da şans vermek isteyebilirsiniz.

Fırça kullandığınızda yüzünüzün daha pürüzsüz olduğunu ve fondötenin daha iyi dağıldığını fark edeceksiniz. Özellikle yüzünüzün kuru bölgelerinde ya da cildinizdeki kapatmak istediğiniz bölgeleri kapatmakta fırça büyük bir yardımcınız olacaktır. Fondöten fırçası kullanımın püf noktalarını Kuaför Nedim Doğulu bizlere açıklıyor…

Fondöten Fırçası Nasıl Kullanılır?

Daha önce fondöten fırçası kullanmadıysanız, nasıl kullanacağınıza dair ufak ipuçları işinize yarayabilir. Fırça ile fondöten uygularken basit adımları kaçırmazsanız uygulamanız kusursuz olacaktır.

Cilt Makyajından Önce En Önemli Adım Cildinizi Fondötene Hazır Hale Getirmek

Öncelikle yüzünüzü cildinize uygun bir temizleyiciyle temizleyin ve güzelce yıkayın. Sonrasında nazik hareketlerle iyice kurulayın. Ardından cilt tipinize göre seçtiğiniz hafif bir nemlendirici ile cilt tipiniz yağlı da olsa mutlaka nemlendirin. Nemlendirici kuruyana kadar birkaç dakika bekleyin. Fondöten uygulamadan önce makyaj bazı kullanmanız fondötene güzel bir zemin hazırlayacaktır. Makyaj bazını parmaklarınız ya da fondöten fırçası yardımıyla uygulayabilirsiniz. Ardından yüzünüzde kapatıcı kullanmak istediğiniz bölgeler varsa buralara uygulama yapın.

Şimdi Sıra Uygun Bir Fırçayla Fondöten Uygulamada

Cildiniz artık hazırsa artık sıra geldi fondöteni uygulamaya. Eğer makyajda yeniyseniz bile küçük ipuçlarını kullanarak pürüzsüz ve iyi uygulanmış bir fondöten elde edebilirsiniz. Öncelikle likit fondöten kullanıyorsanız fondöteni yüzünüze ya da fırçaya sürmeyin. Fondötenden birkaç damlayı elinizin üstüne damlatın. Ardından elinizin üzerindeki fondöteni fırça yardımıyla alın. Eğer hafif bir kapatıcılık istiyorsanız fırçanın sadece bir tarafına fondöten alın. Ama yoğun bir kapatıcılık elde etmek istiyorsanız fırçanın her tarafını fondötene bulaştırın ve o şekilde uygulama yapın.

Uygulamaya yüzünüzün ortasından başlayın. Böylece fondöteni dışarı doğru hareketlerle uygulayabilir ve yüzünüzde fondöten izlerinin oluşmasından kaçınabilirsiniz. Bütün yüzünüzde uygulama yaparken geniş uçlu bir fondöten işinizi görecektir. Fırça yardımıyla burun, alın, yanaklar ve çene de dahil olmak üzere yüzünüzün her yerine fondöten sürebilirsiniz. Burun kenarı, saç çizgisi, göz ve ağız kenarları gibi bölgelerde uygulama yapmak daha zor olacağından bu bölgelerde fondöten fırçanızın kenarını kullanabilirsiniz.

Pudra Ve Krem Formundaki Fondötenler İçin De Aynı Adımları Uygulayabilirsiniz

Tabi bu adımlar likit fondötenler için geçerliydi. Siz pudra ya da krem formundaki ürünleri de tercih ediyor olabilirsiniz. Bu durumda kabın içindeki fondötenin üzerinden fırçayla geçip kalan adımları aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Fondöten Fırçası Nasıl Temizlenir?

Fondöten fırçasına iyi bakmanız kullanım ömrünü uzatacaktır. Hem de fırçayı temiz tutmanız bakterilerin yüzünüze bulaşmaması için yani hijyen açısından çok önemli bir adım. Fırçayı düzenli aralıklarla temizlerseniz hem temiz fırça ile fondöten uygulamak daha kolay olacak hem de cilt sağlığınız bozulmamış olacaktır. Uzmanlar genelde fırçaların haftada bir ya da iki kez temizlenmesini öneriyor. Çünkü fırçanın üzerinde kalan makyaj artıkları zamanla bakteri oluşumuna neden olabilir, bu da en basitinden sivilcelere davetiye çıkartacaktır.

Fırçanızı nasıl temizlemeniz gerektiğinden de kısaca bahsedelim.

– Öncelikle fırçanın kıllarını ılık suyla ıslatın.

– Ardından özel makyaj  fırçası temizleme ürünlerini ya da içeriği yumuşak olan bir sabunu avuç içinize damlatın.

– Fırçanın kıllarınıyla elinizin içindeki jele hafifçe masaj yapın

– Ardından fırçayı durulayın

– Fazla sudan fırçanızı sallayarak kurtulun ve temiz bir havluyla silin.

– Fırçanız tam olarak kuru olmadığından bir dahaki sefere kullanana kadar bir kenarda kurumaya bırakın. Ayrıca fırça başının herhangi bir şey tarafından baskılanmadığına emin olun. Çünkü fırçayı ıslakken bir yere koyarsanız fırça kıllarının şekli bozulabilir.

– Fırçanızı yıkadığınız esnada suyun fırça kıllarının dibine gelmediğine emin olun. Çünkü fırçanın kılları bir yapıştırıcı ile tutturulmuş olduğundan kullandığınız temizleyici onun çözülmesine ve fırçanızın kıllarının dökülmesine neden olabilir.

Highlighter Nedir? Highlighter Uygulamanın Püf Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu