Ordan Burdan

Şule Yüksel Şenler Kimdir? (Ömrünü, inancı ve idealine vakfeden kadın)

Hayatı boyunca öncü bir mücadele sergileyen, ömrünü inancı ve idealine vakfeden Şule Yüksel Şenler…

Özellikle Huzur Sokağı romanı ile milyonların gönlünde yer edinen, Başörtü mücadelesinin öncü mücahidelerinden, Şule Yüksel Şenler 28.08.2019 tarihinde hakkı rahmetine kavuşmuştur.

Hayatı boyunca öncü bir mücadele sergileyen, ömrünü inancı ve idealine vakfeden Şule Yüksel Şenler…

Şule Yüksel Şenler Kimdir?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938 yılında, Kayseri’de doğmuştur. Türk yazar. 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanmıştır.

Şule Yüksel Şenler aslen Kıbrıslıdır. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu, onun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965’te tesettüre girdi. Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlatmıştır. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı.

Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71’de köşe yazarı idi. Seher Vakti dergisinin başyazarı oldu. 1971’de hapis yattı. 1980’den sonra Zaman ve Millî Gazete’de yazdı.

Huzur Sokağı adlı romanı filme alındı. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkân Şoray oynadı.

Huzur Sokağı adlı romanı daha sonra aynı adla dizi olmuş ve ATV’de yayınlanmıştır. Ancak Şule Yüksel Şenler Zaman gazetesi röportaj yazarı Tuğba Kaplan’a dizinin çekiminden ilk etapta haberinin olmadığını, kendisinin de herkes gibi televizyondaki fragmanlardan öğrendiğini söylemiştir. Ayrıca hayli kırıldığını ve endişelendiğini belirtmiştir. Şule Yüksel Şenler ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen ara ara gazete ve dergilerde çeşitli yazılar yayınlamaktadır.

Uzun bir süredir solunum yolu enfeksiyonu tedavisi gören yazar Şule Yüksel Şenler, 28 Ağustos 2019’da vefat etmiştir…

“Huzur Sokağı” Oku (Şule Yüksel Şenler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu