MutfakOrdan BurdanSağlık

Yaz Meyvelerinin Vazgeçilmezi Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsimin en sevilen taraflarından biride hiç kuşkusuz birbirinden lezzetli meyveleri. Severek tüketilen besinler arasında olan meyvelerin en sevilenleri yaz aylarında tezgahlarda yerini alıyor. Bu sevilen meyvelerden biri de şeftali. Şeftali küçük büyük herkes tarafından severek yüketiliyor.

Araştırmalara göre, şeftalinin sağlığa birçok faydası bulunuyor. Şeftaliler, sağlıklı tansiyon seviyelerini korumaya ve kalp sağlığını artırmaya yardımcı olurlar. Şeftaliler karotenoidler bakımından zengindir. Şeftalinin faydalarını sizler için haberimizde derledik. İşte mucize meyve şeftalinin sağlığa yararları…

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Kanseri Önler

ABD Tarım Bakanlığı’nda yayınlanan araştırmalar, şeftalilerin, anti-tümör ve anti-kanser özelliklerine sahip fenolik ve karotenoid bileşikleri bakımından zengin olduğunu göstermektedir. Frederick Khachik tarafından yapılan bir başka araştırmada da meme kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türleriyle mücadelede yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışmalar, şeftalilerde bulunan klorojenik asit ve neoklorojenik asidin, sağlıklı hücreleri de olumsuz etkileyen kemoterapinin aksine, normal hücreleri etkilemeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede faydalı etkiler gösterdiğini desteklemiştir. Buna ek olarak, 2008’de Chicago, Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar şeftali içeren botanik grubun Rosaceae’nin beta-karoten açısından zengin olduğunu ve böylece akciğer kanserine karşı koruyucu etkiler sağladığını göstermiştir.

Cilt Bakımı

Şeftaliler, sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca iyi miktarda C vitamini bulunduğundan, zararlı serbest radikallere ve enfeksiyonlara karşı savunma sağlar. Şeftaliler ultraviyole ışınlarına karşı cilt üzerinde koruyucu etkilere sahiptir.

Şeftali kozmetik endüstrisinde cilt kremleri ve güzellik paketleri üretimi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Koyu halkalardan kurtulmana yardım ederler. Flavonoidlerin ve şeftalilerdeki temel vitamin ve minerallerin zenginliği, ölü hücrelerin atılmasına ve cildi nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur. Şeftalilerdeki antioksidanlar, leke gibi cilt sorunlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Diyabet Tedavisi

Şeftaliler, yüksek lif içeriği nedeniyle, kan şekeri seviyelerinde önemli bir azalma sağladığı için, Tip 1 diyabet riskini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, 26-55’lik düşük glisemik indeksleri var ve bu da şeker hastalarına uygun olmasını sağlıyor.

Kalp Sağlığını Destekler

California Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, clingstone şeftalilerin soyulması ve hamurunda bulunan fenolik bileşiklerin daha düşük LDL seviyelerini korumaya (kötü) ve HDL (iyi) kolesterolü uyarmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu, kalple ilgili hastalıklar geliştirme riskini azaltmada ve optimal kardiyovasküler sağlığı korumada yardımcı olur.

Şeftali Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo Verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu