Yaşam

Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazın gelmesiyle düğün sezonu açıldı. Peki düğün için gelinlik alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Gelin adaylarının en çok zorlandığı konulardan biri de gelinlik seçimi. Bu durum, çevredeki insanlardan gelen kafa karıştırıcı yorumlarla daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak gelinlik alırken nelere dikkat etmen gerektiğini bilir ve ona göre ilerlersen inan işin çok kolaylaşacak.

Kural 1: Vücut Tipi

Çok güzel bir gelin olman için inan bana kusursuz vücut ölçülerine sahip olmana gerek yok. Gelinlik modelini seçerken vücut tipine göre seçim yap yeter. Bunu yapmak ise çok kolay. Çünkü toplamda zaten 4 ana vücut tipi var. Seninkinin hangisi olduğunu öğrenip, ona uygun modellerden birini seçtikten sonra gelinliğinin yakışmaması için hiçbir sebep yok!

Vücut tiplerine göre gelinlik modellerinden biraz bahsedelim.

Kum Saati Vücut Tipi: İnce belliysen ve göğüs ölçünle kalça ölçün neredeyse aynıysa sen kum saati vücut tipine sahipsin demektir. Eğer kum saatine benzeyen bu vücut tipindeysen sana hemen hemen tüm modeller yakışır, ama mükemmel fiziğini gözler önüne sermek istersen en uygun gelinlik modeli balık olacaktır.

Armut Vücut Tipi: Kalça kısmının vücudun üst bölümüne göre daha geniş olduğu vücut tipidir. Armut vücut tipine sahip gelin adaylarında A kesim gelinlikler çok hoş durur.

Elma Vücut Tipi: Kalın bel ve düz bir kalçaya sahipsen bu başlık seni ilgilendiriyor demektir. Elma vücut tipine sahip gelin adayları dekolteli modeller ile dikkatleri bacaklarına veya göğüslerine kaydırabilir. Sanılanın aksine V yaka dekolteli gelinlikler, bu vücut tipine çok yakışır.

Dikdörtgen Vücut Tipi: Geniş ve atletik omuzlar, dar kalça ve büyük olmayan göğüslere sahipsen senin vücut tipin dikdörtgendir. Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları için en ideal gelinlik modeli düz kesim gelinlikler ve omuzlarının güzelliğini ortaya çıkaracak straplez ya da halter yaka modellerdir.

Kural 2: Hazır Model mi, Özel Dikim mi?

Bu seçimi yaparken düğününe ne kadar zaman kaldığına dikkat etmelisin. Kısa bir süre varsa hazır dikim gelinlik tercih etmen zaman açısından daha mantıklı olacaktır. Vücuduna uygun hazır model gelinlik bulamadıysan ve diktirmek için yeteri kadar zamanın varsa, o zaman gelinliğini özel olarak diktirebilirsin. Ancak bunun biraz daha maliyetli bir yöntem olduğunu da unutma.

Kural 3: Düğün Mekanına Göre Gelinlik

Düğün mekanı, gelinlik seçiminde en çok dikkat etmen gereken etkenlerden biri. Mesela düz kesim bohem bir gelinliği otel düğününde giyersen istediğin etkiyi yakalayamayabilirsin.

Böyle bir düğün için sana önerim fiziğin müsaitse tamamı dantelden oluşan balık gelinlik modelleri. Eğer vücut hatlarına güvenmiyorsan, ışıltılı taşlarla süslenmiş, kuyruklu gösterişli A ya da prenses kesim gelinlik giyebilirsin. Kır düğünü için şifon kumaştan tasarlanmış uçuş uçuş etekleri olan gelinlik modellerinden seçmeni tavsiye edeceğim.

Kural 4: Düğün Konseptine Göre Gelinlik

Konsept düğünlerini tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için her detayın bir bütün içerisinde olması gerekir. Süslemesinden pastasına, gelinliğinden damatlığına…

Mesela vintage konseptte bir düğün yapacaksan 20’lerin ruhunu yansıtacak, etek kısmında püskülleri olan zarif bir model tercih edebilirsin. Tabii eldiven, kafes duvak, saç bandı gibi aksesuarlarla da konsepti daha iyi yansıtabilirsin.

Sultanlara yakışır gösterişli bir düğün yapacaksan prenses kesim gelinlik giymeni öneririm.

Kural 5: Mevsime Göre Gelinlik

Düğününü yapacağın mevsim nasıl bir gelinlik giymen gerektiği konusunda sana fikir verecektir. Tabii doğanın büründüğü renklerle uyumlu bir model seçmelisin.

Baharda düğün yapacaksan; daha uçuş uçuş etekleri, çiçekli güpürleri olan ince kumaşlı bir gelinlik modeli seçebilirsin. Yaz mevsiminde düğün yapacaksan; tüllerin daha yoğun kullanıldığı, dekolteli gelinliklerden yana kullanabilirsin tercihini.

Sonbahar gelinleri için; ağırlıklı olarak dantel detaylara yer verilen, kırık beyaz tonlarında gelinlikler idealdir. Kışın düğün yapmayı düşünüyorsan da; saten kumaşın kullanıldığı, daha gösterişli ve taşlarla süslenmiş modeller gayet hoş duracaktır.

Kural 6: Damat ile Uyumlu Gelinlik

Nişanlının fiziği ve boyu gelinlik seçimini etkileyecek bir faktör. Şöyle ki; damat adayının boyu sana göre daha kısaysa, sen de boyunu uzun gösterecek bir model seçmemelisin.

Eğer müstakbel eşin zayıfsa, yanında çok da iri durmaman gerekir. Bu nedenle prenses gelinlik modellerinden kaçınmalısın. Düz kesim gelinlikleri veya üstüne oturan balık modelleri tercih edebilirsin.

Ayrıca gelinlik ve damatlık birbiri ile uyumlu olmalı. Yani sen gösterişli, taşlı prenses kesim bir gelinlik tercih ettiysen, damatlık seçimi de buna uygun yapılmalı ve aynı ağırlığı yansıtmalı. Mesela siyah smokin iyi bir tercih olacaktır.

Bekarken Yapılması Daha Zevkli Olan 7 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu