Ordan BurdanSağlık

Badem Sütü Mü? İnek Sütü Mü Tüketmeliyiz?

Kimileri inek sütünden vazgeçilmemesi gerektiğini savunurken kimileri de farklı sütlere geçilmesinden yana. Hayatımıza hızla giriş yapmış olan badem sütü de bu tartışmaların baş köşesinde yer alıyor. Peki hangi sütü tüketmeliyiz?

Son zamanlarda marketlerin süt reyonlarını gezdiğiniz zaman ne kadar çok çeşitle karşılaştığınızın farkındasınız, değil mi? Seçimimizi neye göre yapmalıyız? İşte süt seçimi yaparken size yardımcı olacak birkaç bilgi.

İnekle Bademin Vitamin Savaşı

B12 açısından zengin olan inek sütü, metabolizmayı hızlandırıyor ve kalori yakma hızınızı artırıyor. E vitamini kaynağı olan, içinde D vitamini de barındıran badem sütü ise adeta bir anti-aging görevi görüyor.

Kanserle Savaşanlar Buraya!

2011 yılında Nutrition and Cancer’de yayınlanmış olan bir araştırma, badem sütünün kanserli hücrelerin büyümesini yüzde 30 oranda yavaşlattığını ortaya koymuş. Özellikle prostat kanserinden korunmaya yardımcı olan badem sütünün aksine ineklerin hormonla beslenmesi nedeniyle östrojen seviyesinin yükselmesinden dolayı, inek sütünün kanser hücrelerinin büyümesine sebep olduğu görülmüş.

İnek ve Badem Sütünün Değerleri

200 ml inek sütünde yüzde 30 kalsiyum, 6.4 gram protein, 7.2 gram yağ bulunurken, aynı miktardaki badem sütünde yüzde 30 kalsiyum, 0.8 gram protein, 2.2 gram yağ bulunuyor.

İnek ve Badem Sütünün Olumsuz Yanları

Elbette her şeyde olduğu gibi iki süt türünün de olumsuz yönleri var. Yüksek kaloriye sahip olan inek sütü, laktoz hassasiyetine sahip olanlar için pek de uygun değil. Son zamanlarda sıklıkla konuşulan, inek sütünde antibiyotik olma ihtimali de bu haneye eksi puan yazdırıyor. Badem sütüne gelince, inek sütünden çok daha pahalı olması gözlerden kaçmıyor. İçinde bulunan şeker miktarının fazla olması, alerji yapma ihtimali, badem sütünün olumsuz yanları arasında yer alırken, birçok kişi de badem sütünü gerçek anlamda “süt” olarak kabul etmiyor. Sindirim problemleri olanlar, badem sütünü tercih ediyor. Badem sütü laktoz içermediği için inek sütüne kıyasla daha fazla tercih ediliyor.

Diyet Yapanlar Badem Sütüne Yönelebilir

İnek sütünde bulunan yağ, kilo alımına sebep olabiliyor. Light ürünler tercih edilse bile bu sütün yağ oranı, kilo problemi olanların karşısında bir engel olarak duruyor. Badem sütü ise diyet listelerinde en çok kullanılan süt olarak karşımıza çıkıyor.

Badem Sütü Kan Basıncını Koruyor

İçeriğindeki potasyum sebebiyle badem sütü kan basıncını korumada oldukça etkili. Ayrıca doymuş yağ içermediğinden, kolesterol ve kalp damar rahatsızlıklarında da kullanılabiliyor.

Babet Giyerken Bir Kez Daha Düşünün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu