Kişisel Bakım

Makyaj Sırları… Doğru Kapatıcı Nasıl Seçilir ?

Doğru kapatıcı seçimi makyajın en önemli noktalarından biridir. Peki sıklıkla duyduğumuz 'doğru kapatıcı' nedir? Doğru kapatıcı nasıl seçilir?

Doğru kapatıcı, cildinizin rengine göre seçilen, koyu alanları ve lekeleri gizleyen, cilt tonunuzu eşitleyen kapatıcıdır. Kusursuz bir makyaj için, kapatıcının doğru seçilmesi çok fazla önem taşır.

Öte yandan göz altları, yüzdeki en hassas bölge olduğu için, cilde uygun ve kaliteli olanları tercih edilmelidir. Kalitesiz kozmetik ürünler sandığınızdan çok daha tehlikelidir. Cildinize uyguladığınız kalitesiz ürünler, kötü bir görünüm vereceği gibi cilt problemleri yaşamanıza da neden olur. Unutmayın, cildiniz çok değerli. Ona iyi bakmayı, doğal içerikli ve kaliteli ürünler kullanılmayı hak ediyor.

Doğru Kapatıcı Nasıl Seçilir?

Doğru kapatıcı seçerken dikkat etmeniz gereken iki temel nokta var; cilt tipiniz ve cildinizin ihtiyaçları. Kuru bir cilde sahipseniz krem kıvamındaki kapatıcıları seçmeniz daha doğru olacaktır. Eğer yağlı ve gözenekleri geniş bir cildiniz varsa mat kapatıcıları kullanmalısınız.  Likit kapatıcılar, karma, hassas ve yağlı ciltler için idealdir. Kırışıklıkları kapatmada etkilidir. Çizgileri en iyi dolduran kapatıcı türünden biridir. Likit kapatıcıların mat bitişli olanı diğerlerine göre daha uzun süre kalıcıdır. Yağlı ciltler için idealdir.

Stick kapatıcıların etkisi ortadır. Çok sorunlu bir cildiniz varsa stick kapatıcılar yetersiz kalabilir. Stick kapatıcılar, bölgesel kusurlar için idealdir. Stick kapatıcılar, yağlı bir forma sahip olduğu için gözenekleri tıkayabilir. Yağlı cilt tiplerinin uzak durmasını tavsiye ediyoruz.  Doğru kapatıcı seçmenin bir diğer püf noktası da cilt tonunuzla aynı ya da bir ton açık olanı kullanmaktır. Cildinizden daha koyu renkte olan kapatıcılar, göz altılarınızda gri gölge oluşumuna sebep verebilir.

Kapatıcı Nasıl Uygulanır ?

Doğru kapatıcı seçimi kadar kapatıcıyı nasıl uyguladığınız da iyi bir görünüm için önemlidir. Kullandığınız kapatıcı türü ne olursa olsun uygulama teknikleri çok fazla değişiklik göstermez. Kapatıcı kullanmadan önce cildinizi nemlendirmek unutulmaması gereken bir adımdır.

Makyaj yaparken ilk olarak kapatıcı uygulansa da, aslında ten makyajı yapıldıktan sonra kapatıcı sürmek daha iyi bir sonuç verecektir. Tabii bu söylediğimiz, toz formunda olan cilt ürünleri için geçerli değil.  Kapatıcıyı sadece göz altınıza değil, biraz daha aşağı kısma yanağınızın başladığı yere kadar sürebilirsiniz. Böylece yüzünüzde tam eşitlik sağlayabilirsiniz. Kapatıcıyı sürün ve bir beauty blendar ya da makyaj fırçası ile yüzünüze çok bastırmadan yayın. En iyi sonuç için bir sabitleyici bir pudra kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu