Sağlık

Sıfır Kalorili 7 Besin

Kilosuna dikkat edenler ya da zayıflamak isteyenler buraya… Sizler için sıfır kaloriye sahip 7 besini derledik. Hepsi birbirinden değerli özelliklere sahip ve beslenmenizden eksik etmemeniz gereken 7 besini sizler için araştırdık. İşte
Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu´nun verdiği bilgilere göre Sıfır Kalorili 7 Besin…

Sıfır Kalorili 7 Besin

Salatalık

100 gramlık orta boy bir salatalık ortalama 12 kaloridir. Bu salatalığın içerisinde az miktarda lif ancak bol miktarda su bulunmaktadır. İçeriğinde az miktarda vitamin bulundursa da potasyum açısından oldukça zengindir.

Brokoli

Sebzelerin kralı diye adlandırılan brokolinin 100 gramı ortalama 35 kaloridir. C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan brokoli potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından çokça zengin bir besindir. Aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağı olan brokoli antioksidan özelliğe sahiptir.

Yeşil Salatalar

Kıvırcık, marul, roka, tere, maydanoz, ıspanak gibi yeşil sebzeler kalori değeri bakımından oldukça düşüktür. Bu salataların 100 gramında ortalama 17 kalori bulunmaktadır. Bu sebeple yeşil salatalar genel olarak a ve c vitaminleri, folat ve karotan bakımından oldukça zengindir. Ayrıca çok yüksek oranda potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır. İçerisinde bolca lif bulunduran yeşil salatalar, az miktarda olsa antioksidan özelliğine sahiptir.

Domates

100 gram domateste ortalama 20 kalori bulunmaktadır. C ve k vitaminleri açısından oldukça zengin olan domates, içerisinde bolca folat ve potasyum bulundurmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliğine sahip domatesi tüketirken korkmadan bolca tüketebilirsiniz.

Havuç

Havucun 100 gramında ortalama 40 kalori bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda A vitamini olan bu sebze yüksek oranda potasyum kaynağıdır. Liflerden de çok zengin olan havuç, az miktarda şeker içermektedir.

Yeşil Elma

Ortalama bir elmada 40-50 kalori bulunmaktadır. Yüksek oranda antioksidan özelliğe sahip olan yeşil elma, başta c vitamini olmak üzere vitaminlerden ve potasyumdan çok zengindir.

Kırmızı Pancar

100 gram pancarda ortalama 40 kalori bulunmaktadır. Lif ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan kırmızı pancar, içerisinde de bolca potasyum bulundurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu