Seyahat

Bursa’nın Görülmeye Değer Köyleri

Bursa, Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alır. 7 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan ve Osmanlı’nın ilk başkenti olmasıyla da o günden bugüne gelişmeye devam eden Bursa tarihi açı ve güzelikleriyle görülmeye değer şehirlerimizdendir. Gelin birlikte Bursa’nın görülmeye değer köylerine yolculuk yapalım…

Cumalıkızık

Bursa'nın Görülmesi Gereken Köyleri
Cumalıkızık

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin neredeyse bütün evleri eski yapısına uygun bir şekilde restore edilmiş, cumbalı yapısıyla ve iç avlusuyla görülmeye değerdir. Çoğu cumbalı evlerin avluları restoran ve kahvaltı dükkanı olarak işletilmektedir. Cumalıkızık’ı gezerken alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir ve aynı zamanda mahalleyi fotoğraflayabilirsiniz. Asmalı Konak gibi dizilerin çekildiği otele dönüştürülen konaklarda konaklama imkanı da bulabilirsiniz. 2014 yılında Bursa ve Cumalıkızık UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Gölyazı

Bursa'nın Görülmesi Gereken Köyleri
Gölyazı

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Tarihi antik çağlara kadar uzanan yarımadadır. Roma döneminde gelişmeye başlayan Gölyazı, Osman Gazi’nin burayı almasıyla Türklere açılmıştır. Denizin ortasında gün doğumu ve batımını izleyebileceğiniz zambak tepesine çıkabilir. 750 yıllık bir geçmişi olan tarihe şahitlik yapmış Ağlayan Çınar ağacını görebilir. Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önemli ve özgün örneklerinden biri olan Aziz Panteleimon Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Kız Adasında bulunan Apollon tapınağını ve Osmanlı zamanından kalma Gölyazı Camiini ziyaret edebilirsiniz.

Tirilye

Bursa'nın Görülmesi Gereken Köyleri
Tirilye

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir mahalledir. Tirilye’nin içerisinde gezip görebileceğiniz bir çok tarihi kilise ve kiliseden döndürülmüş olan camii görebilirsiniz. Yavuz Sultan Selim zamanında yaptırılmış olan Avlulu Hamamı görebilir, Roma döneminde kalan Antik Kapanca limanına gidebilir ve denize girebilirsiniz. Tirilye’de dolaşırken her köşe başında bir tarihi yapıyla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Bizans döneminden kalma bir çok tarihi çeşmeye de denk gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu