Sağlık

Her Gün Avokado Tüketirseniz Ne Olur?

Yüksek miktarda vitamin ve mineral içeren avokado, oldukça besleyici bir meyvedir. Tropikal iklim meyvesi olan avokadonun faydaları ise saymakla bitmemektedir. Son dönemlerde de oldukça popülerleşen bu meyvenin nelere iyi geldiğiniz biliyor musunuz? Öğrendiğiniz anda sofralarınızdan eksik etmeyeceğiniz avokadoyu her gün tüketirseniz neler olur gelin hep birlikte öğrenelim.

Avokado

Her Gün Avokado Tüketirseniz Ne Olur?

İlk olarak Meksika’da ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan avokado besin değerleri açısında oldukça zengindir. Besleyici özelliklere sahip olan bu meyve, dünyadaki birçok mutfağın en popüler lezzetlerinden biridir. Sağlık için sayısız faydalar sunan bu yeşil meyvenin 100 gramı 160 kaloridir. Bu kalorinin ise 6.7 gramı lif, 8.5 gramı karbonhidrat, 14.7 gramı yağdan oluşmaktadır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra içerisinde bolca C, E, K ve B6, B2, B3, B5 vitaminleri ve folat, magnezyum, potasyum bulundurmaktadır. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri içeren bu meyvede beta karoten ve lutein de bulunmaktadır.

Sağlıklı yağ ve lif kaynağı olan avokado potasyum için günlük ihtiyacın %10’unu karşılamaktadır. Diğer yandan bağışıklık sistemi sağlığı için gerekli olan besinleri sağlayan avokado, vücutta bulunan iltihabı bastırmaya ve oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olmaktadır.

Her Gün Avokado Tüketirseniz Ne Olur?

  1. Bağışıklığınız güçlenir
  2. Bağırsak sağlığınız düzene girer
  3. Böbrekleriniz daha verimli çalışır
  4. Karaciğerinizi onarır
  5. Cildinizi güzelleştirir
  6. Tansiyonunuzu düzene sokar
  7. Kolesterolü düzenler
  8. Kansere karcı koruyucudur
  9. Kilo vermenize destek sağlar
  10. Kalp sağlığınızı korur

Son yılların popüler meyvelerinden olan avokado sağlığa olan faydalarının yanında cilde olan faydalarıyla da isminden söz ettiriyor. İçerisinde ki yağlar ve vitaminler sayesinde kozmetik ürünlerinde de kullanılmaya başlayan bir meyve olmuştur. Avokado yağının cilde olan faydalarını gelin hep birlikte öğrenelim. Avokado Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu