Yaşam

Çamaşır Deterjanını Kendin Yap! Doğal Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

Kıyafetlerini yıkarken, kimyasal kullanmak istemeyenler, hassas cilde sahip olanlar ve daha yaşanılır bir gelecek isteyenler için doğal çamaşır deterjanı tarifi. Evde kendinizin rahatlıkla hazırlayabileceğiniz çamaşır deterjanı tarifini sizler için derledik.

Çamaşır Deterjanını Kendin Yap! Doğal Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır? Çamaşır Deterjanını Kendin Yap!

Günümüzde her alanda kimyasal maddeler ile iç içe olmak durumundayız. Bakım malzemeleri, temizlik malzemeleri hatta bazen yediğimiz gıdalarda bile kimyasallar bulunmaktadır. Ancak bu kimyasalların insan sağlığına ne denli zarar verdiği ispatlanmışken halen kullanmaya devam ettiğimiz ürünlerde mevcuttur. Her ne kadar sağlıklı beslenmeye özen göstersek de, bakım malzemelerini dikkatlice seçsek de konu temizlik olunca pekte dikkatli davranmıyoruz.

Her gün cildimize direkt temas eden ve kokularını içimize çektiğimiz kıyafetlerimiz, maalesef ki kimyasallar ile yıkanmaktadır. Ancak deterjan eski çağlarda yoktu ve insanlar bir şekilde kıyafet temizliği yapıyorlardı. Peki nasıl? Eski dönemlerde doğal yaşam gereği kullanılan ve bulunan her çözüm de doğaldı. İnsanlar o dönemlerde kıyafetlerini yıkamak için bir ağaç keşfetmişler ve günümüzde bu bilginin doğruluğu ispatlanmıştır. Hedera helix ya da bizim bildiğimiz duvar sarmaşığı temizliğin vazgeçilmez bir bitkisidir. Doğal bir çamaşır deterjanı olan bu bitki, aynı zamanda zehirlidir bu sebeple kesinlikle içilmemelidir. Ancak artık kıyafetlerinizi kimyasallar ile yıkamak istemiyor ve daha yaşanılır bir gelecek istiyorsanız bu yöntemi denemelisiniz. Hedera helix (duvar sarmaşığı) bitkisini nasıl çamaşır deterjanı olarak kullanılacağını sizler için araştırdık. Aşağıda belirttiğimiz gibi tarifi uygulayarak artık çamaşırlarınızı kimyasal kullanmadan gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz.

Duvar Sarmaşığı

Malzemeler;

  • 4-5 dal duvar sarmaşığı (hedera helix) (zehirlidir, içilmemelidir)
  • 200 ml sıcak su

Yapılışı;

  • Bir kabın içerisine 4-5 dal duvar sarmaşığını (hedera helix) ince ine doğruyoruz.
  • Ardından 200 ml sıcak suyu ilave ediyoruz.
  • Bu şekilde tam 30 dakika bekletiyoruz.
  • Sonrasında süzüyoruz ve artık kullanıma hazır.

Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne suyu döküp çamaşırlarınızı gönül rahatlığıyla doğal deterjanınız ile yıkayabilirsiniz.

Not: Duvar sarmaşığı zehirli bir bitkidir. Kesinlikle içilmemelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu