Sağlık

Obezite İnfertiliteye (Kısırlık) Sebep Olabilir mi?

Çağımızın hastalığı olan obezite, insan sağlığına çok ciddi etkileri olan bir durumdur. Öyle ki diyabet, kanser, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli etkenken obezitedir. Ayrıca son yapılan araştırmalar da obezitenin üremeyi de etkilediği bilinmektedir. Peki Obezite İnfertiliteye (Kısırlık) Sebebi Olabilir mi?

Obezite İnfertiliteye (Kısırlık) Sebep Olabilir mi?

İnfertilite (kısırlık); bir çiftin 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girdiği ve korunma yöntemi uygulamadığı halde hamile kalamama durumudur. Kadın ya da erkek fark etmeden her ikisinde de görülen bu duruma obezitenin de etkileri bulunmaktadır. İnfertil çiftlerin sayısı, günümüzde, stresli yaşam koşulları, doğal olmayan beslenme, sigara alışkanlığı gibi sebeplere bağlı olarak artmıştır. Günümüzde evlenen her 6–7 çiftten birinin çocuğu olmamakta ve tıbbi yardım almak zorunda kalmaktadır. İnfertilite nedenleri arasında kadına ve erkeğe ait sebepler olabilmektedir. Ancak obezite her iki taraf içinde ortak bir etkidir.

Kadın vücudunda adet döngüsünü düzenleyen hormonal bir denge vardır. Ancak vücutta ki yağ artışı bu dengenin bozulmasına ve adet dönemlerinin düzensizleşmesine sebep olabilir. Bunun sonucu olarak da infertilite ortaya çıkabilir. Yine aynı şekilde erkeklerde de obezite, hormonel değişikliklere sebep olduğu için sperm sayısını ve kalitesinin azalmasına sebep olmaktadır. Böylece erkeklerde de infertilite ortaya çıkmaktadır.

Kısacası yüksek kalorili ve kötü beslenme alışkanlığı fiziksel aktivitenin azalmasına sebep olur. Bu sebeple zamanla obezite ortaya çıkar ve birçok hastalıklar için kapı aralanmış olur. Yalnızca üreme sistemini etkilemeyen obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu