Ordan Burdan

Charles Dickens “İki Şehrin Hikâyesi”

Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikâyesi tüm zamanların en meşhur edebiyat eseri olarak olarak bilinen ve 200 milyonun üzerinde satılan bir eserdir. İki Şehrin Hikayesi, 1859 yılında gazetelerde yayınlanmaya başlamıştır. 45 bölümlük roman 31 haftada yayınlanmıştır. İki Şehrin Hikayesi, Edebiyat dünyasının “Dickens’ın en iyi tarihi romanı” dediği, Charles Dickens’ın ise “yazdığım en iyi hikaye” olarak tanımladığı bir romandır.  Fransız Devrimi sırasında ve öncesinde Paris ve Londra’yı kaleme almıştır.

Charles Dickens “İki Şehrin Hikâyesi”

İki Şehrin Hikayesi, Fransız devrimi sırasında bir grup insanın özel yaşamlarını anlatan bir romandır. Soylular tarafından ezilen Fransız köylüsünün durumunu, soylulara yönelik vahşeti ve bir kaç karakterin hayatlarına ışık tutmaktadır. Devrimin gazabına kurban seçilen eski bir Fransız aristokratı ve karşılıksız bir aşk yüzünden haytaı boşa geçmiş bir avukatın hayatını anlatır.

Charles Dickens Kimdir?

7 Şubat 1812 yılında doğmuş İngiliz yazar ve toplum eleştirmenidir. Babası borçları yüzünden hapse atılınca kendisi çalışmak için okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bir çok işte çalıştıktan sonra 1835 yılında bir gazetede yazılar yayınlamaya başladı. Onu üne kavuşturacak ilk romanını 1837 yılında çıkardı. Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edildi. Yaşadığı süre boyunca benzeri görülmemiş bir üne sahip oldu. Lev Nikolayeviç Tolstoy, George Orwell’a kadar bir çok yazar tarafından övülmüştür. Charles Dickens, 9 Haziran 1870 yılında ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu