Ordan Burdan

Uzayda Göz Kırpan Yıldız Keşfedildi

Göz kırpan yıldız mı olur demeyin. Gökbilimciler, uzayda dev bir yıldız keşfettiklerini açıkladı. Yıldız, 25 bin ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Samanyolu’nun yakınında ve Güneş’in yüz kat büyüklüğüne sahip. En şaşırtıcı özelliği ise yanıp sönmesi. Tespit edilen dev yıldızın birkaç yüz gün içerisinde yüzde 97 oranında söndüğü, daha sonra yavaşça eski parlaklığına kavuştuğu belirtildi.

Bilim insanları, Samanyolu yakınında, Güneş’ten 100 kat büyük  yanıp sönen dev bir yıldız keşfettiklerini açıkladı.

25 bin ışık yılı uzaklıkta keşfedilen dev yıldızın, önce yüzde 97 oranında söndüğünü daha sonra yavaşça eski parlaklığına kavuştuğu bildirildi.

Gökbilimcilerin, Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi tarafından işletilen Vista teleskopu ile uzun yıllardır bilgi topladığı bildirildi. Bu bilgiler sayesinde gizemli kararan yıldızı keşfettikleri belirtilirken, yıldızın on yıldır incelenen yaklaşık bir milyar yıldız içerisinden tespit edildiği bilgisine yer verildi.

VVV-WIT-08
VVV-WIT-08

Dev yıldızın çevresindeki bir gezegen ya da yıldızdan gelen tozlar sebebiyle birkaç yüz gün içerisinde söndüğünün tahmin edildiği açıklandı.

Cambridge Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’nden Dr. Leigh Smith konu ile ilgili açıklamada bulundu. Smith “Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıktı” derken, yıldızın ışığının 2012 yılının başlarında sönmeye başladığı, aynı yıl Nisan ayında resmen tamamen yok olduğu ve yüz gün içinde yeniden tespit edildiği belirtildi.

Bilim insanları, daha önce belirlenen kategoriler içinde yer almayan yıldızlar keşfetmeye devam ediyorlar. Bilinmezliklerine atıfta bulunarak onlara “Bu Nedir (What is this)” adını verirken, son keşfedilen yanıp sönen dev yıldıza VVV-WIT-08 adının verildiği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu