Sağlık

Otoimmün Hastalıklarda Alternatif Tedaviler

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin gereğinden fazla hassas ve aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Bu tür hastalıklarda alternatif tedaviler de uygulanabilmektedir. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın, HayyKitap yayınevi tarafından basılan İlaçsız Yaşam kitabında yer alan bilgilere göre;

Bu hastalıkların ortaya çıktığı hastalarda, bağışıklık sisteminin zayıflığı söz konusu değildir, tam tersine; sistem o kadar aşırı çalışmaktadır ki, dengesi bozularak vücudun bir takım dokularını yabancı doku gibi algılamaktadır. Bu yanlış algı sonucu, yabancı madde olarak algılanan dokuyla savaşmak için bağışıklık sistemi sürekli antikor üretir.

Otoimmün Hastalıklarda Alternatif Tedaviler

Otoimmün hastalıklarda alternatif tedaviler de uygulanabilmektedir. Bu tedaviler ise şu şekildedir;

1. Ozonterapi

Bağışıklık sistemini dengeye oturtan bir tedavidir. Ayrıca, dokulardaki oksijen doygunluğunu ve kanlanmayı artırdığı içi, tedaviye yardımcıdır. Kuvvetli bir iltihap giderici etki göstermektedir.

2. Akapuntur

Beyindeki limbik sistemi dengeleyerek vücudun hastalıklara karşı cevabını düzenlemektedir. Yani kendi kendini iyileştirme gücünü artırmaktadır. Aynı zamanda iltihap giderici etki gösterir.

3. Bitkilerle Tedavi

Bağışıklık sistemini dengeleyen ve iltihap giderici etkisi olan bitkiler otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu bitkilerle tedavi için; mutlaka konunun uzmanı bir hekime danışmalısınız. Doktorunuzun onayı olmadan aktar tavsiyesiyle ya da internet-televizyon gibi mecralardan reklamını gördüğünüz bitkileri kullanmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu