Yaşam

1518 Dans Vebası – Avrupa’da Sebebi Bilinmeyen Dans Hastalığı

Dans etmeyi sever misiniz? Her ülkenin kendine göre dans çeşitleri yöresel oyunları vardır elbet fakat daha önce hiç dans etmeyi bırakamadığı için ölen birini duymuş muydunuz? Şimdi size çok ilginç bir konudan; Avrupa‘da sebebi bilinmeyen dans hastalığı yani 1518 Dans Vebası hastalığından ölen 400 kişi ve dans vebasının ne olduğundan bahsedeceğiz.

Dans Vebası Gravür Çalışması
Gravür, vebadan etkilenen üç kadını tasvir ediyor. 1518’de Flanders’ta bir salgına tanık olduğu iddia edilen Pieter Brueghel’in orijinal çizimine dayanan çalışma

Dans Vebası Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Fransa‘nın bir şehri olan Strasbourg‘da Temmuz 1518 tarihinde bir kadının sokakta hiç bir sebep olmadan hararetli bir şekilde dans etmesiyle başlıyor salgın. Temmuz ayında başlayan bu salgın Eylül aynın başlarından sonra azalmaya başlıyor.

Dönemin resmi evrakları, doktor notları, katedrallerde verilen vaazlar ve benzeri evraklar incelendiğinde olayın (Dans Vebası) doğruluğu günümüzde kanıtlanıyor fakat sebebi hala açıklanamıyor.

Ağırlıklı olarak genç kadınlardan oluşan gruplar bu dansı yapıyorlardı. O kadar hararetli ve durmadan günlerce devam ediyorlardı ki yorgunluk ve açlık ölüm sebepleri oluyordu. Ölümlerin ortalama 50-400 kişi arasında olduğu tahmin ediliyor.

Dans Vebası Temsili
Dans Vebası Temsili

Dans Vebası İçin Modern Teoriler

Günümüzde olayı yorumlayan ve alanında uzman kişiler konuyla alakalı iki teori öne sürüyorlar; Gıda zehirlenmesi ve Stres kaynaklı kitle histerisi.

Gıda Zehirlenmesi teorisini öne sürenler, genellikle ekmek pişirmek için kullanılan tahıllardan kaynaklandığını düşünüyorlar. Çavdar gibi tahıllarda yetişen ergot mantarlarının, toksik ve psikoaktif kimyasal ürünlerinin gıda zehirlenmesine neden olabileceğini düşünülüyor. Bu gıda zehirlenmesinin ise dansa yol açmış olabileceğine inanıyorlar.

Stres kaynaklı kitle histerisi teorisini öne süren insanlar ise, birçok kişinin birdenbire aynı tuhaf davranışı sergilemesini içeren kitlesel histeri veya kitlesel psikojenik hastalıkta meydana gelen psikojenik hareket bozukluğunun gösterişli bir örneği olabilir diyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu