Sağlık

Sivilce Yapan Gıdalar

Özellikle ergenlik çağında karşılaşılan cilt sorunlarından biri olan sivilceye neden olan gıdalar nelerdir?

Sivilce hemen hemen herkes de görülen ve özellikle ergenlik çağlarında ortaya çıkan cilt sorunudur. Vücutta sivilce çıkmasında genetik, beslenme ve hormonların büyük etkisi vardır.

Sivilce Nedir? Neden Olur?

Cildin yağ salgılayan tabakası olan Sebumun tıkanması sonucu şişerek bakterilerle inflame olmasından dolayı ortaya çıkan cilt sorunudur. Bir çok tipi olan sivilceler beslenme, hormon ve genetik ve çevresel faktörlerden dolayı oluşurlar.

Sivilce oluşumunda beslenmenin büyük etkisi olduğu bir gerçektir. Yediğimiz gıdalara dikkat ederek cildimizi sivilcelerden koruyabiliriz.

İşte Sivilce Oluşumuna Neden Olan Bazı Gıdalar :

Abur Cubur : Abur cuburların sivilce yaptığını bilmeyen yoktur. Aşırı tüketildiği takdirde %50 oranında siviklceleri artırabilmektedir.

Ceviz : Beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi açısından son derece sağlıklı bir yiyecek olan ceviz içerdiği yüksek  omega 6 bakımından sivilceyi artırabilmektedir.

Rafine Şekerler : İçerisinde rafine şeker içerin gıdalar kan şekerini çok çabuk yükselttiği için sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Hayvansal Gıdalar : Hayvansal gıda endüstrisi et üretimini artırmak amacıyla yüksek miktarda büyüme hormonu kullanıyor. Tüketilen bu etler ise vücutta hormon dengesizliklerine neden olup sivilce üretimine yol açıyor.

Fast Food : Batı tarzı bu yiyecekler içerisinde bulunan aşırı yağdan dolayı sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Türkiye’de yapılan bir araştırmada sürekli batı tarzı beslenen kişilerde sivilce oluşu gözlenmiştir.

Süt Ürünleri : Sütün insülin seviyesini yükseltmesi sivilce oluşumuna yol açabilmektedir.

Sivilce Maskesi Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu