Dizi / Film

Kırmızı Oda Çalıntı Mı?

Tv8'in başladığı günden beri reytinglerden düşmeyen dizisi Kırmızı Oda çalıntı bir dizi mi? Kırmızı Oda dizisiyle benzer özellikler gösteren bir Amerikan dizisi mevcut.

Tv8’in başladığı günden beri reytinglerden düşmeyen dizisi Kırmızı Oda çalıntı bir dizi mi? Kırmızı Oda dizisiyle benzer özellikler gösteren bir Amerikan dizisi mevcut. 2008 yılı Amerikan yapımı olan In Treatment adlı dizi 2020 yılında yayın hayatına başlayan Kırmızı Oda dizisiyle benzer özellikler gösteriyor.

Kırmızı Oda Çalıntı Mı?

2020 yılının Eylül ayında Tv8 ekranlarında yayın hayatına başlayan Kırmızı Oda başladığı günden bu zamana kadar reyting rekorları kırıyor. Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi adlı kitabından uyarlanan psikolojik dram dizisinin senaryosunu Banu Kiremitçi kaleme alırken yönetmen koltuğunda Cem Karcı oturuyor.

Baş rolünü Binnur Kaya’nın üstlendiği Kırmızı Oda dizisi Manolya isminde bir psikiyatristin hastalarıyla olan terapilerini konu almakta ve ekran başındaki bizleri kimi zaman güldürmeyi ama çoğunlukla da ağlatmayı başarmakta. Her bölümünde anlattığı farklı ve can alıcı konuları, her birinin hayatlarına tanık olduğumuz karakterleriyle gündemden düşmeyen ve sosyal medyada en çok konuşulan dizilerden oluyor. Kırmızı Oda’yı sevenlerin yanında sevmeyenleri, hatta zararlı bulanları da azımsanmayacak kadar çok üstelik.

Peki kırmızı odanın bir Amerikan televizyon dizisinden ilham alındığını söylesek…!

In Treatment, 2008 yılında Ori Sivan’ın kaleme aldığı ve Rodrigo Garcia’nın yönetmenliğini yaptığı psikoterapi dizisidir. Dizi de psikoterapist  Paul Weston’un hastalarıyla olan haftalık terapilerini konu almaktadır. İlk sezonuyla Emmy , Altın Küre ve Yazarlar Birliği ödülleri gibi bir çok ödüle layık görüldü. Bu ödüllerin ardından iki sezonu çekilen dizi ödüller almaya devam etti. Toplam 3 sezonu olan In Treatment’in 4. sezonu 23 Mayıs’ta toplam 24 bölüm olarak yayınlanacak.

In Treatment Vs. Kırmızı Oda

Gelelim Kırmızı Oda ve In Treatment arasında ki çalıntı mevzusuna. In Treatment, 2008 yılında yayın hayatına başlayan bir dizi. Kırmızı Oda ise yayın hayatına 2020 yılında başladı. Genel kurgu olarak iki dizide bir Psikoterapist ve hastaları etrafında dönen, bazı yerleri farklı seyretse de genel olarak aynı biçimde yapılmış bir dizidir.

In Treatment dizisinde Jake ve Amy isminde bir karı koca vardır. Jake’in kıskançlığından dolayı evlilikleri sıkıntıya düşen bu çift Doktor Paul’e evlilik terapisi için gelirler. Kırmızı Oda’da ise Mehmet ve Nesrin isminde bir çift vardır. Burada ki sorun ise Mehmet’in eşi Nesrin’i aşırı kıskanmasıdır. İki dizide de güçlü iş adamlarının (Vahit ve Walter Barnett) geçmişte yaşadıkları sorunlarından dolayı terapistlere baş vurduklarını görüyoruz.

In Treatment dizisinde psikiyatrist Doktor Paul’un kendi içinde ve ailesinde yaşadığı bir çok sorun vardır. Bunlarla başa çıkmak için daha önce yanında çalıştığı başka bir Psikiyatrist olan Doktor Gina’ya terapiye gitmektedir. Bununla birlikte iki diziyi birbirinden ayıran en belirgin özellik Doktor Paul’un odası ve Doktor Manolya’nın odasıdır. Doktor Paul, ahşap tasarımlı ve karanlık bir odayı tercih ederken, Doktor Manolya daha modern ve ferah bir oda tasarımı seçmiştir.

In Treatment (Tedavi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu