Yaşam

Tuzlu Kahvenin Sırrı

Tuzlu kahve denilince içimiz bir kötü olmuyor değil. Ama kız istemenin olmazsa olmaz adetlerinden biridir tuzlu kahve.

Tuzlu kahve denilince içimiz bir kötü olmuyor değil. Ama kız istemenin olmazsa olmaz adetlerinden biridir tuzlu kahve. Kız istemeye gidildiğinde damadın ilk imtihanı işte tam orada başlıyor. Günümüzde tuzlu kahveyi damat içerse gelin hanımı ne kadar sevdiği anlaşılırmış. Tabi ki sadece bu değil günümüzde tuzlu kahvenin yapılmasında bir çok farklı söylentiler var. Sizler için tuzlu kahvenin gerçek anlam ve hikayesini anlatacağız.

Tuzlu Kahvenin Sırrı

Eski görücü usulü evliliklerde gelin ve damat adayı birbirlerini ilk defa kız isteme merasiminde görürlermiş. Bir süre sonra gelin kahveleri hazırlarmış. Gelin gelen damat adayını beğendiyse kahvesini şekerli yaparmış bu “seni bende ailemde istiyoruz” anlamına gelirmiş. Ancak gelin tuzlu kahve yaparsa bu damat adayını beğenmediğini ve onunla evlenmek istemediği anlamına gelirmiş. Tuzlu kahveyi içen damat da gelin hanımın onu beğenmediğini anlar ailesiyle birlikte kalkarlarmış.

Tuzlu kahvenin bir de başka bir hikayesi daha var. Gelin hanım damat beyin onu gerçekten sevip sevmediğini yaptığı tuzlu kahvesini içip içmemesinden anlarmış. Damada özel acı bir kahve yapıp onun içmesini beklermiş. Damat eğer kahveyi tükürmeden içerse eşi için her şeyi yapabileceği anlaşılırmış, eğer içmezse gelinin isteklerini karşılamayacağı anlaşılır ve geline yapılan büyük bir ayıp olarak sayılırmış.

Türk Kahvesiyle İlgili Bilinmeyen 4 Gerçek

 

Türk Kahvesi İle Gençleşin

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu