Yaşam

Peyami Safa – Yalnızız

Peyami Safa'nın Yalnızız adlı kitabı ilk olarak 11 Eylül - 20 Aralık 1950 tarihleri arasında Yeni İstanbul gazetesinde yayınlanmıştır.

Peyami Safa’nın Yalnızız adlı kitabı ilk olarak 11 Eylül – 20 Aralık 1950 tarihleri arasında Yeni İstanbul gazetesinde yayınlanmıştır. Doğu – Batı sentezini konu aldığı romanı 1951 yılında kitap haline getirilerek yayınlanır. Peyami Safa’nın Yalnızız kitabı, Türk Edebiyatının en çok okunan romanları arasındadır.

Peyami Safa – Yalnızız Hakkında

Peyami Safa’nın son romanı Yalnızız, engin ruh tahlilleri ve kendi türünde açtığı çığırla onu yalnızca Türk edebiyatının değil, Dünya edebiyatının zirvelerine taşımış şaheseridir. Peyami Safa’nın diğer bütün romanlarında olduğu gibi Yalnızız romanında da doğu-batı, madde-mânâ, ruh-beden, idealizm-materyalizm gibi ikilemler üzerinde durularak, aynı evde yaşadıkları hâlde birbirlerinden oldukça farklı mizaç, düşünce ve insan ilişkilerine sahip aile fertleri üzerinden ruhunu arayan bir toplum resmedilir. Bireysel ve toplumsal kimliklerimiz arasında, bilhassa Batılılaşma hareketlerinden sonra ortaya çıkan uyumsuzluğun yarattığı sıkıntılar, kalabalıklar içinde milyonlarca “yalnız”ın peyda olmasına sebep olmuştur. Yalnızız; sıra dışı kurgusu ve bir üst kurmaca metin olarak romanda kendine yer bulan ütopya ülkesi Simeranya ile yarım asırdır Türk edebiyatının en çok okunan ve sevilen romanlarının başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu