Seyahat

Mardin “Kasımiye Medresesi”

700 yıllık bir tarihe sahip olan Kasımiye Medresesi, Mardin'in güneybatısında bulunur. Medresenin eğitim verdiği dönemde Kasımiye Medresesi en önemli eğitim merkezlerinden biriydi.

700 yıllık bir tarihe sahip olan Kasımiye Medresesi, Mardin’in güneybatısında bulunur. Medresenin eğitim verdiği dönemde Kasımiye Medresesi en önemli eğitim merkezlerinden biriydi.

Mardin “Kasımiye Medresesi” Hakkında

İlk gün ki yapısını bozulmadan koruyan Kasımiye Medresesinin yapımına Artuklular döneminde başlanmıştır. Timur döneminde ki Moğol saldırıları sonucunda yarım kalan medrese 15. yüzyılın sonlarına doğru Akkoyunlu sultanı olan  Kasım ibn Cihangir döneminde tamamlanmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında kapanmıştır. İki katlı olan medrese tek ve açık avludan oluşmuştur.

Mardin "Kasımiye Medresesi"
Mardin Kasımiye Medresesi’nin avlusu

Mardin yapılarının en büyüklerinden olan Kasımiye Medresesinin içerisinde iki mescid ile bir türbe, medresenin avlusunda ise bir çeşme ve bir havuz bulunmaktadır. On biri alt katta on ikisi üst katta olmak üzere medresede 23  oda bulunmaktadır.

Bir rivayete göre medresenin yapımını tamamlayan Kasım Paşa burada katledilmiştir. Kız kardeşi Kasım Paşa’nın kanlı gömleğini alıp eyvanın duvarlarına sürmüştür. Hala duvara su döküldüğü zaman Kasım Paşa’nın kız kardeşinin duvara sürdüğü o kan izlerinin ortaya çıktığı söylenir.

Kasımiye Medresesini Nasıl Gidilir?

Kasımiye Medresesi’ne Mardin’in güneybatısındaki Mardin Şehir Stadyumunu geçtikten sonra İtfaiye garajından sağa sapılarak 250 metre gidildikten sonra ulaşabilirsiniz.

Mağlova Su Kemeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu