Seyahat

İstanbul’da Görmen Gereken 7 Park

Hepsi birbirinden güzel olan, doğası ile dikkat çeken ve en çk ziyaret edilen kısacası; İstanbul'da Görmen Gereken 7 Parkı senin için derledik.

İstanbul’da bulunan birbirinden güzel koru ve parklardan 7 tanesini sizler için derledik. İşte İstanbul’da Görmen Gereken 7 Park.

İstanbul’un En Güzel 8 Parkı

1. Nakkaştepe Millet Bahçesi

Üsküdar, Kuzguncuk’ta bulunan Nakkaştepe Millet Bahçesi; içerisinde bulunan bitki ve ağaç çeşitleri ve 50 bin metrekarelik boğaz manzaralı mesire alanı ile İstanbul’daki en güzel parklar arasında yer alıyor. Parkta; ailece piknik yapabileceğiniz alanlar, etkinlik çayırı ve arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz kafeler yer almaktadır. Aynı zamanda yine içerisinde bulunan spor alanları ve tenis kortu da gençlerin sıkça ziyaret ettikleri alanlardandır. Nakkaştepe Millet Bahçesi doğa kaşif atölyesi ve macera parkuru ile de büyük beğeni toplamaktadır.

Nakkaştepe Millet Bahçesi

2. Baltalimanı Japon Bahçesi

Sarıyer Baltalimanı’nda bulunan Baltalimanı Japon Bahçesi; Japonya işbirliğiyle kurulmuş, Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen en renkli parklardandır. Park 2003 yılında ki ‘Türkiye’de Japon Yılı’ dolayısıyla kardeş şehir anlaşması bulunan İstanbul ile; Yamaguchi Eyaleti Shimonoseki şehri tarafından tamamlanmıştır. Çok sayıda ziyaretçi alan Japon Bahçesi; içerisinde bulunan; şelale, gölet ve Japonya’nın sembolü olan Kiraz (Sakura) ağaçları ile dikkat çekmektedir.

Baltalimanı Japon Bahçesi

3. Yıldız Parkı

Beşiktaş’ta bulunan tarihi bir park olan Yıldız Parkı; etkileyici ve huzurlu yapısı ile en çok ziyaret edilen parklardandır. Tarihi, Bizans dönemine dayanan bu park o yıllarda ormanlık alanken, Osmanlı dönenimde; Kanuni Sultan Süleyman ile kullanılmaya başlanmış daha sonra ise Sultan II. Abdülhamid tarafından, Yıldız Sarayı’nın bahçesinin bir parçası olarak kullanılmıştır. Yıldız Parkı’nın içerisinde; dünyanın her yerinden toplanmış çok çeşitli çiçek, bitki ve ağaçlar bulunuyor. Bunlarla birlikte parkta yer alan asma köprüler, şelaleler, göletler ve tarihi köşkler de en çok merak edilen alanlardan. Yıldız Parkı aynı zamanda ziyaretçilerine içerisinde kahvaltı, yeme içme ve dinlenme yeri sunuyor. Çadır Köşkü ve Malta Köşkü adıyla iki adet tarihi köşk ziyaretçilerin dinlenmek ve o dönemi yaşamak, orada vakit geçirmek adına sıkça ziyaret ettikleri alanlardandır.

Yıldız Parkı

4. Otağtepe Fatih Korusu

Beykoz, Kavacık’ta yer alan Otağtepe Fatih Korusu; 1997 yılındaki restoayonları ile bugünkü halini alan ve en çok ziyaretçi alan parktır. Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden hiç boş kalmayan ve insanların en çok vakit geçirdikleri parktır. Eşsiz boğaz manzarası ve tabiatı ile insanın içine huzur veren yapısı ziyaretçilerin en çok hoşuna giden durumlardandır. Otağtepe Fatih Korusu içerisinde; çay bahçesi veya kafe arzı yerler bulunmamaktadır. Daha çok piknik ve gezi alanı olan koruda insanlar; yürüyüş dinlenme ve vakit geçirmek için gelmektedirler.

Otağtepe Fatih Korusu

5. Fethi Paşa Korusu

Üsküdar, Paşalimanı’nda bulunan Fethi Paşa Korusu; Sarayburnu’ndan başlayarak Ortaköy’e kadar uzanan muhteşem İstanbul manzarası ile dikkatleri çekmektedir. Yüzlerce bitki ve ağaç türlerini içerisinde barındıran koru; tarihi ve huzur dolu yapısı ile ziyaretçilerin gözünden kaçmamaktadır. Fethi Paşa Korusunda yer alan sosyal tesisler ile; ailece ya da arkadaşlarınızla tarihi yapılar içerisinde huzur dolu dakikalar geçirebilir ve yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu

6. Atatürk Arboretumu

Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboretumu; 1949 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliğiyle yapılmıştır. 296 hektar büyüklüğünde olan bu park birbirinden farklı 2000 bitki çeşidi ile dikkat çekmektedir. Özel günlerin fotoğraf çekimi için sıkça kullanılan Atatürk Arboretumu’nda; piknik yapabileceğiniz ya da vakit geçireceğiniz alanlar bulunmamaktadır. Bilimsel amaçlıda kullanılan eşsiz botanik bahçesini koruma amacıyla vakit geçirmeyi kısıtlayan kurallar bulunmaktadır. Anca bu parkta çok güzel ve huzur dolu bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Evden çıkamadığımız bu yasaklı günlerde Atatürk Arboretumu’nu gezmek istiyorsanız da sanal olarak gezebilirsiniz. Burayı gezmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Atatürk Arboretumu’nu Sanal Olarak Gezmek İçin Tıklayınız.

Atatürk Arboretumu

8. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Ataşehir ilçesinde yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB); 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı olarak yaptırılmıştır. Başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanan parkta; sonraları bazı nedenlerden dolayı yapısı bozulsa da son yapılan restorasyonlar sonunda eski haline aratmayacak şekle getirilmiştir. NGBB 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir. Ailece güzel vakit geçirebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz alanlara sahip olan bu parkın botanik bahçesine aşık olacaksınız.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi tanıtım filmini izlemek için tıklayabilirsiniz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu