Sağlık

Vitiligo Hastalığı Nedir?

Vitiligo hastalığının tam olarak sebebi bilinmemektedir. Deride pigmen kaybına bağlı olan bir tür deri hastalığıdır. Genel olarak 20 yaşından önce belirtilerini göstermeye başlayan vitiligo hastalığı halk arasında ala veya alaca olarak da adlandırılır. Vitiligo hastalığı her 100 kişiden 1 veya 2’inde görülebilir. Vitiligo Hastalığı Nedir?

Vitiligo Hastalığı Nedir?

İnsan vücudunda bulunan melonasit hücreleri cildin kendi rengini veren pigmentleri üretir. Hücrelerin zarar görmesi pigment üretimini etkileyerek vitiligo hastalığına sebep olur. Pigment eksikliğine bağlı olarak deride farklı boyutlarda beyaz renkli lekeler ortaya çıkar. Vitiligo hastalığının vücuda yayılma şekli kişiden kişiye değişebilir. bazı vitiligo hastalarında tek bir gölgede oluşabildiği gibi bazılarında tüm vücuda yayılabilir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan vitiligo, deride ki farklı renk oluşumundan dolayı hastaları psikolojik yönden etkiler.

Vitiligo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo çocukluktan yetişkinliğe kadar olan her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Eller, kollar yüz ve boyun bölgesi olmak üzere genital gölgede de görülebilir. Vitiligonun genel belirtisi aniden bir bölgenin beyazlamasıdır.

vitiligo hastalığı

Vitiligo Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vitiligonun oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu hastalığın gelişiminden sorumlu tutulan en önemli faktör otoimmün mekanizmasıdır. Otoimmün mekanizma bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tehdit olarak görüp savunma geliştirip kendi hücrelerini yok etmesi şeklinde tanımlanır. melanositlere karşı geliştirilen otoimmün tepki hücrelerin zarar görüp pigmen üretimini etkileyip vitiligo hastalığına yol açabilir. Vitiligo hastalığına yol açtığı düşünülen bazı faktörler;

Vitiligo Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vitiligo hastalığı için hekimler uygun gördüğü takdirde melanositlerin uyarılmasını sağlayan ışın tedavisi kullanılabilir. Hastalığın tedavisinde vitiligonun oluşturduğu lekelerin giderilmesini ve yeni oluşacak lekelerin engellenmesini sağlar. Ayrıca vitiligo hastalığının psikolojisini etkilediği kişilerde uzman yardımına da başvurulabilir.

Önemli: Sayfadaki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır.  Bir uzmana başvurmak gerekir.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Dikkat edilmesi Gerekenler

Bir Zamanlar Kıbrıs Konusu Nedir? Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu