Sağlık

Geçirgen Bağırsak Sendromu (Leaky Gut) Nedir?

Sindirim sisteminizin en önemli parçası olan aynı zamanda ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımız vücudumuzun en önemli organlarındandır. Geçirgen veya sızdıran bağırsak olarak bilinen bu sendrom sinsi hastalıklar arasında yer almaktadır. Peki geçirgen bağırsak sendromu nedir?

Geçirgen Bağırsak Sendromu (Leaky Gut) Nedir?

Bağırsak duvarlarındaki boşlukların gevşemeye başlamasıyla ortaya çıkan geçirgen bağırsak sendromu, bakteri, toksinler ve sindirilmemiş gıda parçacıklarının kan dolaşımına karışıp çeşitli sorunlara yol açmasına verilen isimdir.

Sindirim sistemi, bağırsak duvarları ile zararlı maddelerin kan dolaşımına karışmamasına engel olur. Bazı kişilerde farklı nedenlerden dolayı bağırsakların fiziksel yapısı bozulur ve tehlikeye girer. Bağırsakların hangi malzemeleri emdiğini kontrol eden sıkı bağlar sağlıklı çalışamaz hale gelir ve daha büyük maddelerin kan dolaşımına geçmesine izin verir. Bu durum geçirgen bağırsak sendromu olarak bilinir.

Eğer bağırsaklar sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa kan dolaşımına neyin emildiğini kontrol eden sıkı bir bariyer oluşturur. Sağlıksız bir bağırsak astarı ise kısmen sindirilmiş yiyeceklerin, toksinlerin ve bakterilerin dokulara nüfuz etmesine sebep olan büyük çatlaklara veya deliklere sahip olabilir. Bu durum iltihaplanmalara ve sindirim sisteminde sorunlara neden olabilecek bağırsak florasındaki değişiklikleri tetikler.

Geçirgen Bağırsak Sendromu (Leaky Gut) Nedenleri

Bu sendromunun kesin bir nedeni yoktur. Ancak bazı durumlarda bağırsak hücreleri arasındaki bağın bozulması sebep olurken bazen de genetik yatkınlık ve yaşam tarzı bağırsak geçirgenliği sendromunun ana sebeplerinden olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında, lif oranı düşük, şeker oranı yüksek ve doymuş yağ içeren besinleri tüketmenin bu süreci başlatabildiğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Aynı zamanda ağır alkol kullanımı ve stres de bağırsak dengesini olumsuz etkiler.

Geçirgen Bağırsak Sendromu (Leaky Gut) Belirtileri

  • Besin alerjileri
  • Otoimmün hastalıklar (diyabet, troid vs.)
  • Deri hastalıkları
  • Nörolojik hastalıklar

Hipotiroidizm Nedir? Hipotriodi Belirtileri Nelerdir?

Yanardağ Nedir? Yanardağlarla İlgili Tüm Merak Edilenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu