Ordan Burdan

Maksut Aşkar Kimdir?

Yemeklerini sanat sergisi haline getiren Şef Maksut Aşkar kimdir? Maksut Aşkar'ın hayatı...

Maksut Aşkar, Time Out dergisi tarafından ”Yılın En İyi Şefi” ödülüne layık görülmüş, 2015 yılında ise “Le Proche” ödülünü kazanmıştır. Yemeklerini sanat sergisi haline getiren Şef Maksut Aşkar kimdir? Maksut Aşkar’ın hayatı…

Maksut Aşkar Kimdir?

1976 yılında Hatay İskenderun’da dünyaya gelen Maksut Aşkar’ın annesi modelist, babası ise özel bir şirketin muhasebecisi olarak çalışmıştır. Dört kardeş olan Maksut Aşkar,  lise ve üniversitede turizm ve otel işletmeciliği okumuştur. Bu süre zarfında bir çok şehirde yaşamış olan Maksut Aşkar, 2 sene babaannesinin yanında kalmış ve o süre içinde babaannesinin geleneksel ne yemek varsa, içli köfteden kahve kavurmaya, reçele kadar onunla birlikte yapmıştır.

Maksut Aşkar, eğitimi sırasında hem mutfak hem de servis yönetimi eğitimi almıştır. Öğrenimi sırasında ve sonrasında yiyecek ve içecek sektöründe görev alan Maksut Aşkar, bu sırada tat tasarımına merak sardı ve bu alanda kendini geliştirdi. Tasarladığı lezzetleri sanat sergilerine dönüştürdü, birçok önemli yiyecek ve içecek markası için danışmanlık yaptı ve etkinlikler tasarladı.

İstanbul’da olan ilk döneminde deyimi yerinde ise cafcaflı barı Sherlock Holmes’de barboy olarak işe başlamıştır. Çırağan Q Jazz Bar’da çalışmış ve 3 arkadaşıyla beraber açılışlara, partilere catering hizmeti verdikleri bir catering firması kurmuştur. Okul bitincede Emporio Armani Cafe’de çalışmaya başlamıştır.

Maksut Aşkar kariyeri;

Mezun olduğu sene Maksut Aşkar, Nupera isimli çok mekanlı yiyecek ve içecek işletmesinde yönetici olarak görev almıştır. Nupera macerasının hemen ardından, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini üstlenmiştir.

Kendisini tat tasarımcısı olarak tanımlandıran Maksut Aşkar, tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürmüş, karma sergilere dahil olmuş ve solo sergiler açmıştır. Geçmişten günümüze bir çok marka için lezzet danışmanlığı ve tasarım etkinlikleri gerçekleştirmiştir.

Daha sonra kariyer hayatına Hillside Beach Club Fethiye, Sofa Otel ve Bodrum Maçakızı Otel gibi bir çok işletmeye lezzetler tasarlayıp, danışmanlık yaparak devam etmiştir. Maksut Aşkar, 2007 ve 2009 yılları arasında Multi, 2009 ve 2012 yılları arasında ise LilBitz isimli 2 restaurant’ta çalışmıştır. Boğaziçi Üniversitesi sertifika programlarında deneyimlerini paylaşan Maksut Aşkar günümüzde ise Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği bölümünde dersler vermektedir.

İlerleyen yıllarda işletmeci ve şef olarak Sekizİstanbul isimli restaurant ve Salt Galata’da açtığı mekanı Neolokal ile çalışmalarını sürdüren Maksut Aşkar, diğer bir yandan ise 24Kitchen’da yayınlanan Türk mutfağını modern hali ile dünyaya tanıtan Lezzet Sanatı ve Neolokal programlarını izleyiciler ile buluşturmuştur. En son İstanbul Cihangir’deki Kiki isimli restaurant’ın kurucu şef ortağı olmuştur.

Louis Vuitton ve Donna Karan gibi dünya devlerinin davetleri için yiyecek tasarımı yapan Maksut Aşkar Tamar Zeynep Aşkar (Papuççuoğlu) ile evlidir. Eşi usta oyuncu ve sinema severlerin yakından tanıdığı Tarık Papuççuoğlu‘nun kızıdır.

Somer Sivrioğlu Kimdir?

Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu