Ordan Burdan

Cimer – Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

"Çözüme ortak olun, yönetime katılın" sloganıyla yola çıkan Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) nedir? Cimer ne iş yapar? Cimer nereye bağlı?

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), 20 Kasım 2006 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak faaliyete geçen, yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla kurulan bir web servisidir. Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı bünyesinde bulunmaktadır.

Türkiye’nin parlamenter sitemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçişiyle birlikte önem kazanmıştır. Daha öncesinde aynı amaçla kullanılan BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) CİMER’e yönlendirilmiştir.

Cimer Logo

Hızla gelişen bilgi iletişim teknolojileri sayesinde, kadim insan haklarından olan ve anayasamızın 74. maddesinde de vatandaşlara tanınan anayasal haklar arasında yer alan dilekçe hakkının, kullanımını kolaylaştırmak ve daha da önemlisi vatandaşların demokratik katılım yolu ile idare üzerinde kamuoyu denetimini sağlamak amacıyla oluşturulan CİMER, dünya genelinde elektronik başvuru alma sistemine geçen öncü sistemler arasındadır.

CİMER, “Çözüme ortak olun, yönetime katılın” sloganıyla hükümetin çalışmaları ve kamu idaresinin eylem ve işlemleri hakkında vatandaşların görüş ve önerilerini alarak oluşturulacak politikalara kaynaklık etmektedir.

Aynı zamanda bu sistem, vatandaşlardan gelen geri bildirimlerin ölçülmesi ile birlikte halkla ilişkiler kavramını tüm kamu teşkilatına yaymayı amaçlamaktadır.

CİMER’e tüm mobil ve tablet cihazlarınızdan başvurabileceğiniz gibi telefonunuzdan “ALO 150″ tuşlayarak da ulaşabilirsiniz.

Cimer sitesine nasıl girerim?

Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi)’ne online ortamlardan telefon, tablet yada bilgisayarınızla buradaki linke tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Cimer Anasayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu