Sağlık

Tıptan Uzak Sağlıklı Bir Hayat | Ahmet Rasim Küçükusta

'Sağlıklı yaşamanın yolu tıptan değil adam gibi yaşamaktan geçiyor' diyen, Ahmet Rasim Küçükusta'dan herkesin okuması gereken Tıptan Uzak Sağlıklı Bir Hayat kitabı.

Hasta olmadan, sağlıklı ve uzun yaşamanın tıpla ilgisi olmadığı tezini savunan, Ahmet Rasim Küçükusta’nın Hayy Kitap Yayınevine ait olan ‘Tıptan Uzak Sağlıklı Bir Hayat’ kitabı hayatını ve beslenmesi sağlıklı bir şekilde düzene sokmak isteyen herkesin kütüphanesinde bulunması geren mükemmel bir kitaptır.

Tıptan Uzak Sağlıklı Bir Hayat | Ahmet Rasim Küçükusta

En azından şu üç unsuru yerine getirirsek sadece kanserler değil, obeziteden diyabete, kalp krizi ve felçlerden astım ve alerjilere, sedeften romatizma ve kemik erimelerine kadar kronik enflamasyonla alakalı tüm hastalıklar neredeyse sıfırlanacaktır.

BİR: Sağlıklı gıdalarla doğru beslenmek

İKİ: Yeteri kadar hareketli olmak

ÜÇ: Sigara ve alkolden uzak durmak

Gelelim neticeye;

  • Modern tıp tamam, hasta olduğunuz zaman tabii ki başvuracağınız tek yerdir ama ondan lütfen hastalıklardan korunmanızı sağlamasını beklemeyin.
  • Günümüz tıbbı hastalıkları önleme değil, olmayan hastalıkları teşhis etme yani hastalık yaratma peşinde.
  • Yok, çekap’ mış, yok tarama imiş, yok rutin kontrolmüş, kaçın bunlardan.
  • Parayla saadet ilaç ve aşıyla sağlık olmaz!

Tıptan Uzak Sağlıklı Bir Hayat Kitabı Ne Anlatıyor?

Herkes için geçerli, kafa karıştırmayan,
ucuz, basit, geleneksel ve bilim dışı!
Sağlığınız yerinde ise lütfen tıptan uzak durun ama gerçekten hasta iseniz başvuracağınız tek yer de tabii ki modern tıptır. Atalarımızın “Allah doktora muhtaç etmesin ama doktorsuz da bırakmasın” sözü tam da bunun için söylenmiş olmalıdır.
Hasta olmamak büyük ölçüde kendi elimizdedir ve bütün mesele de sağlıklı yaşamanın icaplarını yerine getirmekten ibarettir. Ben bu felsefeyi “Tıptan Uzak Sağlıklı Hayat” sloganı ile özetliyorum.
Sağlıklı ve uzun yaşamanın en önemli unsuru da benim “Adam Gibi Beslenme” adını verdiğim, atalarımızın binlerce senedir uyguladıkları beslenme modelidir. Tıbbın babası Hipokrat bu hakikati 2500 sene evvel “Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun” sözüyle ifade etmiştir.
Modern ticari tıbbın beslenmeyle alâkalı tavsiyelerinden uzak durarak ve adam gibi beslenerek tüm kronik hastalıkları önlemek ve erken dönemde hepsini tedavi etmek de mümkündür.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap da tıptan uzak sağlıklı yaşamanın ne demek olduğunu, bunun nasıl başarılabileceğini, adam gibi beslenerek nasıl sağlıklı olunacağını anlatmaktadır.

Gelelim neticeye:
Bu bir diyet kitabı değildir.
Bu kitapta süper gıdalar, mucize kürler gibi şeyler aramayın.
Bu kitapta hastalıklar için de özel formüller, sihirli reçeteler de yok.
Bu kitap okuyucuya insanların binlerce senedir nasıl beslendiklerini hatırlatmaktadır.

Ahmet Rasim Küçükusta Kimdir?

9.1.1955 yılında Kayseri’ de doğdu. Dişhekimi/şair Turhan Nesimî Bey ve Fevziye Hanım’ın oğludur. Kayseri’ de Salih Avgun Paşa İlkokulu’nda 4 sene okudu, beşinci sınıfı İstanbul Koca Ragıp Paşa İlkokulu’nda tamamladı.

Hazırlık sınıfını Alman Lisesi’nde okudu. İstanbul Erkek Lisesi’ ni (1973) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni (1979) bitirdi. 1984’de göğüs hastalıkları uzmanı, 1986’da doçent, 1996’ da profesör oldu. 1981’ de Feryal Hanım ile evlendi; oğlu Umut 1982, kızı Bestegül 1991 doğumludur.

Almanca ve İngilizce bilir. 2008 tarihinde emekli olarak üniversiteden ayrılmış olup özel muayenehanesinde çalışmakta ve serbest yazarlık yapmaktadır. Yazıları birçok günlük gazete ve internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Hazır Alma Kendin Yap! (Geleneksel Usullerle Ev Yapımı Lezzetler) Hülya Erol

“Ayurveda” Oku (Sağlık, mutluluk ve zindelik için aradığın her şey doğada var)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu