Sağlık

Pişik Nasıl Geçer?

Bir cilt problemi olan pişik nedir ve neden olur? Pişik nasıl geçer?

Erkeklerde genelde ter bezlerinin yoğun çalıştığı bölgelerde, kadınlarda ise bikini bölgesinde görülen pişik, özellikle de bebeklerde rastlanılan bir cilt problemidir ve önüne geçebilmek için öncelikle nedenlerinin araştırılması gerekir.

Bebeklerde görülen pişik, sadece genital bölgelerde değil, nadir de olsa koltuk altında ve boyun kısmında da görülebilir. Huzursuzluğa neden olduğu için bebeklerin uyku düzeninin bozulmasına da neden olur.

Pişik Neden Olur?

1. Bez değişimi

Bebeklerin ishal oldukları zamanlarda bez değişimleri daha sık olur ya da belirli aralıklarla terlemeyi de göz önünde bulundurarak ebeveynlerin sık sık bezlerini değiştirmeleri gerekir. Ancak bazı seyrek bez değişimlerinde pişik sorunuyla karşılaşılabilir. Gerek bezin yapısı gerekse gözeneklerin terle birlikte tıkanması sonucunda bebeklerde sık sık pişik oluşması muhtemeldir.

2. Kalitesiz iç çamaşırı

Genital bölge oldukça hassas bir bölgedir. Eğer bu bölgeye uygun bir şekilde iç çamaşırı seçilmezse kısa süre sonra pişikle karşılaşabiliriz. Yanma ve kaşınma gibi belirtileriyle birlikte günlük hareketlerimiz de kısıtlanabilir. İç çamaşırı seçerken özellikle yüzde yüz pamuklu kumaş olmasına özen gösterin. Diğer türlü kumaş karışımları kısa süre içinde sıcaklıkla birlikte derinin tahriş olmasına ve devamında da cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilir.

3. Kimyasal ürünler

Bebeklerde görülen pişik, genelde bebeklerin altını temizlerken kullanılan ıslak mendillerden dolayı olur. Bu ıslak mendillerin içerisinde yer alan bazı kimyasal maddeler bebeğin derisinin tahriş olmasına ve hassasiyet göstermesine neden olur. Yetişkinlerde de genelde genital bölge için kullanımı uygun olmayan temizlik ürünlerinden kaynaklanır. Özellikle banyoda kullanılan bazı sabunlar ya da duş jelleri vücutta hassasiyet oluşturur ve bu durum, pişik ya da başka cilt sorunlarına yol açar.

4. Alerjik maddeler

Savunma mekanizmasının fazla çalışmasından dolayı ortaya bazı cilt sorunları çıkabilir. Onlardan biri de pişiktir. Bu bölgede oluşan değişikliğe reaksiyon gösteren savunma mekanizması kırmızı sivilceye benzer pürüzlerin oluşmasına neden olur. Bu kırmızı benekler kaşıntıya ve yanmaya neden olabilir. Eğer bazı gıdalara karşı alerjiniz varsa ve bilmeden bu gıdaları tüketmişseniz bu durum da cildin belirli bölümlerinde özellikle fazla hassasiyet olan bölgelerde bazı alerjik sorunlara neden olabilir. Bu tarz pişik ve benzeri problemler genelde koltuk altında ve boyunda görülebilir. Çünkü bu bölgelerde ter bezlerinin fazlaca çalışması gözeneklerin daha kolay tıkanmasına yol açar.

5. Dar kıyafetler

Modanın getirmiş olduğu bazı güzellik kriterleri vardır. Özellikle son zamanlarda erkeklerde ve kadınlarda dar pantolon modası gün geçtikçe yayılıyor. Görünüş olarak her ne kadar kendimizi güzel hissetmemize neden olsa da aslında bu tür kıyafetler cilt sağlığı için pek uygun değildir. Özellikle bacakların sürekli olarak bu dar ve hava almasına müsaade etmeyen kıyafetlerle birbirine sürtmesi pişiğe yol açabilir.

6. Sıcak havalar

Sıcak havalarda vücut sıcaklığımızın ayarlanması için ter bezleri her zamankinden daha fazla çalışarak vücuttaki bu sıcaklık dengesini korumaya çalışır. Ancak kimi zaman havanın çok sıcak olması gözeneklerin ter bezlerinden salgılanan salgılara sıkça maruz kalmasına ve devamında da bu gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bu da diğer cilt sorunlarıyla birlikte pişiği de tetikler.

7. İshal

Bebeklerde daha çok görülse de ishal yetişkinlerde de pişiğe yol açabilir. Sorunun kaynağı aslında genital bölgenin sürekli olarak ıslak ve havasız kalmasıdır. Bununla beraber diğer temizlik ürünleriyle de sıkça temas etmesi sonucunda genital bölgede hassasiyet ve pişik oluşabilir.

Pişik Nasıl Geçer?

1. Krem

Pişik tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri de kremlerdir. Kortizonlu kremler bu konuda işinizi görse de bu kremlerin yan etkileri çok fazla olduğu için en az kortizonlu kremler kadar etkili olan pişik kremlerini kullanabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle mutlaka uzman bir doktordan fikir almalısınız. Muayene sonucunda doktorunuzun önerdiği kremleri düzenli olarak kullandığınız takdirde kısa süre içerisinde cildinizdeki iyileşmeyi fark edeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta bu kremleri uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olmasıdır.

2. Pudra

Pudra da pişik için sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Genelde bebeklerde önlem olarak kullanılan pudra yetişkinlerin kullanması için de uygundur. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız vücudunuzun havasız kalan bölgesine pudra sürerek buradaki nemi azaltabilirsiniz.

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde görülen pişik karşısında daha tedbirli olmak gerekebilir. Çünkü genelde ciddi bir cilt reaksiyonudur. Bebeklerde en azından nedeni kolayca teşhis edilebilir ancak yetişkinlerin genel olarak günlük hareketleri gözlemlenir. Eğer sürekli olarak dar kıyafetler giyiyorsanız ya da yukarıda saydığımız nedenleri sıkça tekrarlıyorsanız mutlaka bu durumlara karşı önlem almalısınız. En azından iyileşme sürecinde mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri pişik olan bölgeye sürmelisiniz. Ayrıca bu bölgenin her daim temiz ve kuru kalmasını sağlayın ve vücudunuzun hava almasını sağlayacak kıyafetler giymeye özen gösterin.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerin cildi yetişkinlerden daha hassastır. Zaten gözenekleri küçük olduğu için ter dışarı kolayca çıkamaz. Bu da birtakım cilt sorunlarını oluşturur. Pişik yalnızca bunlardan biridir. Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin. Özellikle herhangi bir boşaltım problemi yaşıyorsa bu dönemde her zamankinden daha hassas davranın. Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirmeye ve çok sıkmamaya özen gösterin. Kimyasal ürünleri kullanmayın. Eğer bir bezden memnun değilseniz bitirmeyi beklemeden mutlaka bezi değiştirin ve pamuklu ürünleri tercih edin.

Evde Pişik Nasıl Geçer?

Evde kendi başınıza alacağınız önlemlerle de pişiği engelleyebilirsiniz. Cilt sorunları genelde cildin hassas oluşundan kaynaklanır. Bu yüzden kremler ya da diğer tedavi yöntemlerine karşı da bir reaksiyon göstermeniz mümkün. Bunun yerine doğal ürünleri tercih ederek yan etkisiz bir tedaviye başlamanız daha iyi bir sonuç verebilir.

  • Özellikle pişik için zeytinyağı birebirdir diyebiliriz. Zeytinyağının içerdiği mineraller sayesinde tahriş olan deri hızlı bir şekilde kendini onarır ve eski haline kavuşabilir.
  • Hindistan cevizi yağı da pişik ve diğer cilt problemleri için güzel bir üründür. Bebeklerde ve yetişkinlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Banyonun ardından vücudu kuruladıktan sonra pişik olan bölgelere Hindistan cevizi yağı sürerek iyileşmeyi gözlerinizle görebilirsiniz.

 

Bebeğiniz İçin Doğal Pişik Krem

Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu