Seyahat

Bosna Hersek’i Keşfedin

Avrupa'nın kalbinde hala Osmanlı'nın izlerini taşıyan Bosna Hersek, Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatların bir arada yaşadığı, yüzyıllar boyu hoş görünün simgesi olmuş fakat büyük dünya savaşlarının da derin izler bıraktığı Balkan ülkesidir.

Avrupa’nın kalbinde hala Osmanlı’nın izlerini taşıyan Bosna Hersek, Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatların bir arada yaşadığı, yüzyıllar boyu hoş görünün simgesi olmuş fakat büyük dünya savaşlarının da derin izler bıraktığı Balkan ülkesidir. Farklı kültürlerin bir arada bulunmasıyla mimari çeşitliği geniş olan Bosna’da görülmesi gereken çarşılar, mabedler, hamamların yanı sıra savaşın izlerini taşıyan yapılar da vardır.

Bosna Hersek, Boşnakların, Sırpların ve Hırvatların yaşadığı kuzeyi Bosna, güney bölgesi ise Hersek olan ve tarihinde hüzünlü hikayeler barındıran Balkanların görülmesi gereken ülkesidir. Uzun yıllar Balkanların kültür başkentliğini yapmış şehri Saraybosna başta olmak üzere keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklere sahip diğer şehirleriyle gezginlerin rotalarında ön plana çıkıyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Bosna Hersek’in dağlarla çevrili şehirlerinde yolculuğunuza eşlik edecek doğa harikası manzaralarla keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. 

Yüzyılların Kültür Başkenti: SARAYBOSNA

Adını Osmanlı Dönemi’nde alan Saraybosna, bir vadi üzerine dağlar arasında kurulmuş Bosna Hersek’in başkentidir. Katolik Batı Roma, Ortadoks Doğu Roma ve güneyine de Osmanlı eklendiği için “Balkanların Kudüs’ü” olarak anılmaya başlanmıştır. Gezilecek yerler konusunda Balkanların en gözde şehirleri listesinde en üst sıralarda yer alan Saraybosna’da görülecek camiler, çarşılar, medreseler, hanlar ve savaştan geri kalan izlerle dolu bir sürü yapı bulunmaktadır.

Baş çarşı

Tarihi atmosferini koruyan Baş çarşı’da dükkanlar arasında gezerken kendinizi dönem dizisi setinde hissedeceksiniz. Yeme, içme kültüre özel etnik hediyelik eşya almak için çok cazip seçenekler bulabileceğiniz çarşıda çeşmeler ve saat kuleleri gibi tarihi yapıtlarla da karşılaşabilirsiniz. Ticarette ahlak ve dürüstlükleriyle nam salmış Boşnakların sağlı sollu sıralanmış ahşap dükkanlarını gezerken bir yandan da çarşının daimi misafirleri güvercinleri besleyebilirsiniz. Çarşının girişinde bulunan Hacı Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen kentin sembolü tarihi Sebil’i de görmeden geçmeyin.

Latin Köprüsü

1. Dünya Savaşı’nın başlangıç nedeni Avusturya Arşidükü Franz Ferdinan ve eşinin ölümüne tanık olan Latin Köprüsü, cadde boyu sıralanan rengarenk ağaçları ve altından geçen deresiyle fotoğraflarınıza romantik bir hava katacaktır. Köprünün bulunduğu caddede yan yana sıralanmış kiremit çatılı evlerin ardında görünen ağaçlık tepelere karşı bisiklet turu da yapabilirsiniz.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Dünyada elektriği kullanan ilk cami olan Gazi Hüsrev Bey Camii, çıplak sesle ezan okumanın hala devam ettirildiği son örnekler arasında yer alıyor. Camide Gazi Hüsrev Bey’in isteği üzerine her öğle namazının ardından hatim indirilmektedir. Çevresinde bulunan hamamlar, türbeler, hanlar, medrese ve misafirhaneleri de ziyaret ederek tek bölgede birden fazla tarihi yapıyı görebilirsiniz.

Saraybosna Katedrali

Bosna’nın en büyük katedrali Saraybosna Katedrali, Paris’teki Notre Dame Katedreli’nden esinlenilerek inşa edilmiştir. Saraybosna Savaşı sırasında zarar gören katedral, restore edilerek sağlamlaştırılmıştır. Önünde Papa 2. Jean Paul’un heykeli olan Katedralin bahçesinde mezarlar ve heykeller içerisinde mekan süslemeleri görmelisiniz.

Vrelo Bosne Milli Parkı

Ilıca bölgesinde yer alan Vrelo Bosne Milli Parkı’nda dağların eteklerinde şelaleler ve ırmaklarla doyumsuz doğa harikaları sunuyor. Bosna nehrini besleyen kaynaklarında çıkış noktasının bulunduğu parkta gök kuşağı renklerinde çiçekler ile kuş sesleri arasında doğal tünel oluşturan ağaçlı yollardan geçmelisiniz. İlkbaharda yeşile, sonbaharda ise kızıl renk cümbüşüne dönen ağaçlı yolda şahane fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Mostar Köprüsü

Mimar Hayreddin tarafından 9 yıllık bir çalışma sonucunda tamamlanan Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in en önemli yapısı. Geleneğe göre şehrin cesur erkekleri, düğün öncesi cesaretlerini göstermek için Mostar’dan atlarlarmış. Yıl içinde bazı dönemlerde hala devam ettirilen bu geleneğe denk gelirseniz heyecanlı anlara tanık olabilirsiniz. Köprünün iki ucunda bulunan Tara ve Halebiye kuleleri, 160 askerin nöbet tuttuğu ve şehri koruduğu önemli noktalarmış. Kentin en önemli simgesi olan Mostar, 2005 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Son Osmanlı köyü Poçitel Köyü

Bosna Hersek’in güneyinde bulunan tarihi 1300’lü yıllara dayanan Poçitel Köyü, tamamıyla taştan, Osmanlı’nın Avrupa’ya gücünü göstermek görkemli bir şekilde inşa ettiği bir köydür.

Patara Antik Kenti | Antalya

Mekik Oyası Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Mekik Oyası Nasıl Yapılır?

Göğe Bakma Durağı – Turgut Uyar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu