Sağlık

Cilde İyi Gelen 10 Besin

Şimdi içten bakım zamanı! Cilde iyi gelen 10 besin kaynağı nedir?

Cildinize dıştan olduğu kadar içten de bakım yapmalısınız. Yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli, dış etkenlere karşı daha dayanıklı, sağlıkla parlayan, taze bir cilt için beslenme rutininizden destek alabilirsiniz. Sizler için cilde iyi gelen 10 besini derledik.

Cilde İyi Gelen 10 Besin

1. Yeşil Yapraklılar

Zeaksantin ve lutein bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler hücreleri koruma ve nem bariyerlerini güçlendirme konusunda oldukça etkili.

2.  Avokado

Faydalı yağlar bakımından oldukça zengin olan avokado, elastikiyetini koruyan, nemli, dolgun ve sağlıkla ışıldayan bir cilt için birebir. Kendisinin cilt bariyerini güçlendiren E vitamini içinde iyi bir kaynak olduğunu belitelim.

3. Turuncu Sebzeler

Betakaroten içeren turuncu sebzeler, özellikle bu içeriği yoğun miktarda bulunduran tatlı patates, cildinizi sert güneş ışınlarına karşı korumaya yardımcı oluyor ve cilt hücrelerinin zarar görmesini, cildin erken yaşlanmayı engelliyor.

4. Domates

En güçlü karotenoid antioksidanlardan likopen bulunduran domates, serbest radikallerin cilde zarar vermesini engelliyor ve UV ışınlarına karşı cildi güçlendiriyor.

5. Yağlı Balıklar

Omega-3 bakımından zengin olan yağlı balıklar daha nemli ve dolgun bir cilt için oldukça yardımcı. Bu ailenin akne, inflamasyon, rosacea gibi cilt problemlerine iyi geldiğini de belirtelim. Ayrıca bu besinleri saç tellerinizin kalitesini artırmak için de tüketebilirsiniz.

6. Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzümlerin kabuğunda yaşlanma karşıtı etkisiyle bilinen resveratrol bulunuyor. Ayrıca elajik asit te içeren bu besin oksidatif strese karşı cildi koruyor ve serbest radikallerin etkisini dengeliyor.

7. Dolma Biber

Renkli dolma biberler vücütta A vitaminine dönüştürülen betakaroten ve C vitamini ile donatılmış bir içeriğe sahip. Bu iki yardımcının antioksidan ve kollajen üretimine destek özellikleri sayesinde biberler yaşlanma karşıtı bakımda oldukça etkili müttefiklerden.

8. Brokoli

Brokoliler için tam anlamıyla bir faydalı içerik kokteyli diyebiliriz. Vitaminler, minareller ve karotenoidler bakımından zengin olan bu besin 360 derece cilde destek olarak yaşlanma belirtilerine karşı güçlü, korunaklı ve sağlıklı bir cilt sağlıyor.

9. Karpuz

Cildin en temel besin kaynağı su bakımından zengin olan karpuz nemli bir cilt dokusu için birebir. Aynı zamanda yüksek dozda antioksidan, C vitamini ve E vitamini içeren bu besin yenilenen, aydınlık ve sağlam bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.

10. Yulaf

Yulafgillerin içeriğinde hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidanlardan selenyum mevcut. Ek olarak yulafta bulunan prebiyotikler vücut metabolizmasını desteklemek ve bağışıklığı güçlendirmek için de oldukça etkili.

Kaynak: Ekin Kurbetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu