MutfakOrdan BurdanSağlık

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Farkları Biliyor Musunuz?

Soda ve Maden Suyu aynı zannedilen fakat birbirinden çok farklı iki içecek çeşidi.

Aslında soda içinde sodyum karbonat bulunan, sindirimi kolaylaştıran doğal sudur. Maden suyu ise yeraltı sularından elde edilen, içerisinde çözünmüş mineralleri barındıran içecektir. Çözünmüş halde mineralleri ve gazları içerdiği için maden suyu sodadan ayrılır. Soda mineral içermez. Maden suyunda karbondioksit gazı doğal olarak bulunur sodada ise bu gaz sonradan eklenir. Karbondioksit gazı dilimize temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırır.

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Farkları Biliyor Musunuz?

Uluslararası ve yasal mevzuatlarda mineralli su olarak tanımlanan maden suyu, yerkabuğunun farklı derinliklerinde doğal olarak oluşan, geçmiş olduğu farklı jeolojik katmanlardan bünyesine aldığı minerallerle zenginleşen yer altı sularıdır. Soda ise içilebilir nitelikte olan herhangi bir suya karbondioksit ilave edilmesi ile elde edilen yapay bir içecektir. Maden Suyu ya da mineralli sular kaynağından alınan suyun otomatik makinalarla doldurulup ambalajlanması ile elde edilebilirken, soda evlerde, otellerde vb. yerlerde soda makinaları ile yapılabilmektedir. Dolayısıyla maden suyu üretimi bir üretim prosesi olup, soda üretimi için herhangi bir üretim prosesine ihtiyaç bulunmamaktadır.

Belki de çoğumuz maden suyu ve sodanın isimleri farklı olsa da aynı etkide olduğunu düşünüyoruz. Fakat aralarınızda ciddi farklılıklar var. Mineralli su olan maden suyu, yerkabuğunun farklı derinliklerinde doğal olarak oluşan, geçmiş olduğu farklı jeolojik katmanlardan bünyesine aldığı minerallerle zenginleşen yer altı sularıdır. Ülkemizde yürürlükte olan Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik’te içeriğinde 1.000 mg/lt’den daha fazla mineral içeren sular da Maden Suyu terimi kullanılabilmekte ve etikette beyan edilebilmektedir.

Soda ise içilebilir nitelikte olan herhangi bir suya karbondioksit ilave edilmesi ile elde edilen yapay bir içecektir. Soda ile maden suyunun en önemli farkı; maden suyunun içeriğinde bulunan birçok mineralle vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller karşılanabilmektedir. Maden suyu bu özelliği ile besleyici bir içecektir. Sodanın ise böyle bir fonksiyonelliği bulunmamaktadır.

Maden Suyunun Hiç Bilmediğiniz Faydaları!

Maden Suyunun Cilde Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu