MutfakOrdan Burdan

Evde Nasıl Frappe Yapılır?

Frappe ya da frape, buz ile hazırlanan ve soğuk kahve bazlı bir içecek türüdür. Sallanarak (shaken), karıştırılarak (blended) ya da dövülerek (beaten) hazırlanabilir.

Ülkemizde en favori içeceklerden biri olan frappe, neredeyse her kahve dükkanında ve kafede bulabileceğiniz soğuk bir lezzet. Onlarca farklı aroma ile hazırlanabilen ve risksiz bir içecektir. Frappe ya da frape, buz ile hazırlanan ve soğuk kahve bazlı bir içecek türüdür. Sallanarak (shaken), karıştırılarak (blended) ya da dövülerek (beaten) hazırlanabilir.

Evde Nasıl Frappe Yapılır?

Evde oldukça kolay hazırlanabilen kahve türlerinden biri olan frappe yapmak için birkaç cihaza ihtiyacınız olacak. Frappenin espresso bazlı bir içecek olması nedeniyle espresso makinesi, blender ve köpük makinesi bulundurmanız gerekiyor. Süt köpüğü yerine daha yoğun yapılı krema kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

İlk adım, kahve bazını hazırlamak. Yaklaşık olarak 1,5 bardak kahve ile 4 bardak frappe hazırlamanız mümkün. Bu ölçüyü göz önünde bulundurarak espresso makinenizde istediğiniz miktarda espresso hazırlamalısınız. Daha sert bir içim için daha yüksek oranda espresso kullanabilirsiniz, aynı şekilde daha yumuşak bir içim için daha az espresso kullanmalısınız.

Dilerseniz frappenizi cold brew şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık 12 saat süren bu işlem için kahveyi bir gece önceden hazırlamanızı tavsiye ederiz. Tatlandırıcı kullanmak istiyorsanız, kahve hala sıcakken eklemeniz önemlidir. Isının da yardımıyla eklediğiniz tatlandırıcı çok daha kolay eriyecek ve içeceğinize karışacaktır. Daha sonrasında kahvenizi soğumaya bırakabilirsiniz.

Kahvenizi soğuturken bekleme süresini kısaltacak bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki kahvenizin içinde bulunduğu fincanı, soğuk su içerisine yerleştirmektir. Ancak bu işlemi yapmadan önce kahvenizin az da olsa soğumasını beklemeniz gerekir, aksi takdirde aşırı sıcak olan fincan soğuk su ile temasta çatlayabilir. Soğuyan kahvenizi bir blender içerisine aldıktan sonra üzerine yarım bardak süt ekleyin. Kalori miktarını azaltmak için dilerseniz soya sütü, Hindistan cevizi sütü ya da badem sütü kullanabilirsiniz.

Blender içerisine 1,5 bardak buz ekleyin. Frappenizin daha sert olmasını istiyorsanız, buz miktarınızı azaltabilirsiniz. Aynı şekilde daha yumuşak bir içim için daha fazla buz kullanmayı tercih edebilirsiniz. Blenderı çalıştırın ve tüm buzların parçalandığından emin olun. Daha sonrasında içeceğinizin yoğun bir yapıya kavuştuğunu göreceksiniz. Frappe nedir sorusunu yanıtlarken özellikle belirttiğimiz bu yoğun doku, herkes için farklı olacaktır. Dilediğiniz yoğunluğa ulaşana kadar blender ile karıştırmaya devam edebilirsiniz.

Uzun bir bardağa aldığınız frappe karışımızı süslemek için süt köpüğü ya da krema kullanabilirsiniz. Daha canlı bir görünüm elde etmek için ise içeceğinizin üzerindeki kremayı çikolata parçaları, pasta süsleri ya da karamel ile renklendirebilirsiniz. Frappeniz artık içime hazır.

Not: Kahve hazırlanırken uygulanan bu yöntemlerin amacı, içeceği bir köpük yoğunluğuna ulaştırabilmektir. Frappenin en önemli özelliği, likit bir formda olmak yerine daha yoğun bir yapıya sahip olmasıdır.

Afiyet Olsun…

Cold Brew Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Latte Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu