Seyahat

Mersin’in Saklı Cenneti “Kisecik Kanyonu”

Mersin'in saklı kalmış güzelliklerinden olan Saklı Cennet Kisecik Kanyonuyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Mersin Saklı Cennet Kisecik Kanyonu

Akdeniz’de önemli turizm merkezlerinden olan Mersin iline yaklaşık 58 km uzaklıkta bulunan Çamlıyayla ilçesindeki Saklı Cennet olarak ta bilinen Sarıkavak Kisecik Kanyonu eşsiz güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. İki dağ arasında gizlenmiş, yeşil ve mavinin bir arada olduğu saklı cennette sallarla yapılan gezinti, yemyeşil doğası ve dik yamaçlarda bulunan zorlu parkurlar kanyondaki ziyaretçilerin artmasına neden olmaktadır.  Çukurova bölgesinin sıcağı ve nemi bu kanyonda yüksek rakım nedeniyle etkisini kaybetmektedir.

Kisecik Kanyonu – Saklı Cennet – Çamlıyayla

Mersin ilinin Çamlıyayla ilçesinde yer alan ve yöre halkı tarafından saklı cennet olarak anılan Kisecik Kanyonu, iki dağ arasında,  dik yamaçlar arasındaki muhteşem manzara ve doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Çamlıyayla’ya bağlı Kisecik kanyonuna, dar ve keskin virajların bulunduğu zorlu yolculuğun ardından ulaşılan bu kanyon özel bir işletme tarafından işletilmektedir. Kisecik Kanyonuna dalış yapanlar kanyonun en dar yerinde suyun derinliği 16 metre olduğunu belirtiyor. Kanyon, Suyunun temizliği ve soğuk olması ile ünlüdür. Suyunun soğukluğu nefesinizi kesebilir baştan söyleyelim.

Girişte arazinin sahibi tarafından yapılan mesire alanında yemek yiyebilir, masa kiralayıp piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Kanyondaki en önemli etkinlik olan sal ile kanyonu gezme etkinliğini bu işletme tarafından işletilmektedir.

Saklı Cennete Nasıl Gidilir

Çamlıyayla ilçesi Mersin’in yüksek kesimlerinde yer alır. İlçeye yılın her dönemi saklı cenneti görmek isteyen ziyaretçiler akın etmektedir. Kisecik Mahallesinde yer alan saklı cennet adını da buradan almaktadır. Kanyona ulaşmak için keskin ve dar virajları aşmak gerekiyor. Yolculuğun sonunda bu meşakkate değdiğini anlıyorsunuz. Adı gibi saklı kalmış doğal bir güzellik olduğunu görebilirsiniz. Yaz sıcağından bunalan herkes için kanyon cennet gibi bir yer konumundadır.

Saklı cennet ile Mersin arasındaki uzaklık 58 km kadardır. Kanyona yaklaşık 1 saat 25 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Tarsus’tan kanyona gitmek isteyenler Sarıkavak köyünden, Mersin Gözne Ayvagediği tarafından ise Kisecik köyünden saklı cennete ulaşılabilir. Yolun bir kısmı stabilize olsa da, sorun yaşamadan rahatlıkla araçla gidilebilir. Saklı cennete giriş ücretlidir.

Kızkalesi Efsanesi! Mersin Kızkalesi’nin Gerçek Hikayesi

Nare Ve Sancar Melek İçin Bir Arada! Sefirin Kızı 3. Bölüm Fragman

Evde Doğal Peeling Hazırlamanın Püf Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu