En Popüler Kahveleri Tanıyalım

Birbirinden lezzetli kahve çeşitlerini gelin hep birlikte tanıyalım.

Latte Nedir?

Latte / Caffé Latte. Gerek yumuşak içimi gerek sanatıyla ayrı bir kültür oluşturan ‘Latte’, İtalyanca’da süt anlamına gelmektedir.
İtalyan kökenli Caffé Latte, günümüzde dünyanın her yerinde tüketilmektedir. Kelime anlamı Süt olan Lattenin asıl kullanım adı, Caffe Latte’dir.

Latteyi evde nasıl yapabiliriz? Aşağıda ki linke tıklayarak  latte tarifini öğrenebilirsiniz.

Latte Nasıl Yapılır?

Mocha Nedir?

Adını Yemen‘deki Mocha limanından almıştır. Bilindiği üzere Yemen kahve ticareti ile çok ünlü bir limandır. Gelelim bu enfes lezzetin içeriğine. Mocha süt ve çikolata ile yapılan, içimi oldukça yumuşak bir kahvedir. Aslında bir tür Latte dir, neticede ikisinin de içinde Espresso ve süt vardır. Latte’den tek farkı aslında enfes çikolatasıdır.

Mocha Nasıl Yapılır?

Cappuccino Nedir?

Adını Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden alan Cappuccino, İngilizce’de ‘Capuchin monks’ olarak anılan rahiplerin kıyafetlerine benzetilmiş ve bu şekilde anılmaya başlamış, espresso bazlı sütlü kahvedir.
Latte’ye benzerliğiyle de bilinen Cappuccino, üzerindeki bol süt kremasıyla tanınır. Latte’ye oranla daha fazla süt kreması (köpüğü) içeren Cappuccino da Latte gibi espresso üzerine süt ve süt kreması eklenerek yapılır.

Americano Nedir?

Caffè Americano ya da Americano sıcak su ekleyerek espresso kaynatmak yöntemi ile hazırlanan kahve çeşidi. Bu yöntem ile filtre kahveden farklı bir tat elde edilirken kahvenin sertliği korunur. Arabica bitkisinin en iyi kahve çekirdeklerinden yapıldığı söylenir.

Espresso Nedir?

Oldukça ince olacak şekilde öğütülmüş kahve tozunun içinden basınçlı su geçirerek yapılan kahve türüdür.
Espresso İtalyanca’da çabuk, hızlı anlamına geliyor ve klasik bir İtalyan kahvesine verilen isim. Hem hazırlanması hem de tüketilmesi hızlı. Bu dildeki tam kullanımı “caffè espresso”dur. Türkiye’de ekspresso, dünyada expresso olarak anılsa da doğrusu “espresso”dur.

Flat White Nedir?

Flat white, Avustralya menşeli bir kahve çeşididir. Tek şat ya da çift ristretto şatı espresso üzerine mikro köpük dökülmesi ile elde edilir. Geleneksel 140 ml cappuccino ya da latte ile benzerdir. Ancak hacmi daha düşüktür ve kahve-süt oranı daha yüksek olup süt yoğunluğu daha ipeksidir.

Macchiato Nedir?

Macchiato, İtalyanca ‘benekli, alacalı’ anlamına gelen bir kelime. Macchiato Kahve, bir veya iki shot espressonun üzerine bir çay kaşığı yoğunlaştırılmış süt köpüğü ekleyerek, yani kahvede bir benek oluşturularak hazırlanıyor. Espressodan daha yoğun bir lezzete sahip ve genellikle üzerine kakao eklenerek servis ediliyor.

Türk Kahvesi Nedir?

Osmanlı İmparatorluğu’dan günümüze kadar gelmiş en eski kahve hazırlama ve pişirme metotlarındandır. Kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.

 

Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Kahve Severlere Mırra Kahvesi

Türk Kahvesi Nasıl Saklanmalıdır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir