MutfakOrdan Burdan

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Yumurta haşlamak, dünyanın en kolay şeyi olarak görünse de, istenilen kıvamı elde etmek her zaman o kadar kolay olmayabilir. Yani, yumurta haşlamanın da püf noktaları var.

Kahvaltının en vazgeçilmez besini yumurta. İster omletini yapın, ister poşe edin, isterseniz menemen yapın. Her hali nefis yumurtanın, çok tercih edilen, sağlıklı hali ise haşlanmış hali. Rafadan, kayısı, katı yumurta elde etmek için bilmeniz gereken birkaç minik bilgi

Mükemmel ve çok lezzetli yumurta haşlamanın sırrı yumurtanızın ne kadar taze olduğunda saklı. Yumurtalarınız tazeyse lezzetleri de kıvamları da tam beklediğiniz gibi olacaktır. İhtiyacınız olan şey yumurtaları haşlamak için bir minik sos tenceresi, cezve ya da fazlaca bir miktarda yumurta haşlayacaksınız orta boylarda bir tencere. Taze yumurtalar ve su.

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Rafadan Yumurta İçin;

Bir cezve, orta boy sos tenceresi ya da tencerenin içerisine su ilave edin. Yumurtaları içerisine koyun ve pişirmeye başlayın. Su kaynatıktan tam 5 dakika sonra yumurtalarınızı alın. Yumurtaları aldıktan sonra pişirme işlemini durdurmak için soğuk suyun içerisine koyun. Bu şekilde daha fazla pişmeyecek ve dilediğiniz kıvamda kalacaktır. Rafadan yumurta beyazı hafif pişmiş, içi de sıvı kıvamlı kalan yumurtadır. Bu süre içerisinde bu kıvamı elde edersiniz.

Kayısı Kıvamı İçin;

Kayısı kıvam için ise aynı adımları uyguladıktan sonra 8 dakika arası kaynattıktan sonra çıkarın. Yine pişirme işlemini durdurmak için soğuk su ya da buzlu suyun içerisine koyun. Bu şekilde yine enfes kıvamlı bir yumurta elde etmiş olursunuz.

Katı Kıvam İçin;

Katı Kıvam yumurta seviyorsanız 13 dakika yeterli olacaktır. Eğer kayısı kıvamında hallice bir katı yumurta seviyorsanız da 10 dakika pişirmek yeterlidir.

Yumurta Nasıl Haşlanır? Videolu Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu